Słońce chroni przed astmą

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Lato za pasem, a tymczasem naukowcy mają świetną wakacyjną wiadomość. Chcesz uchronić siebie i swoje dziecko przed astmą? Opalaj się!

Opalanie może zmniejszyć ryzyko astmy.
Opalanie może zmniejszyć ryzyko astmy.

To nie żart, a wniosek płynący z poważnych badań prowadzonych przez hiszpańskich lekarzy z Centrum Zdrowia Publicznego w Castellon. Naukowcy przebadali 45 tys. dzieci z 9 miast z różnych części Półwyspu Iberyjskiego. Choć w Hiszpanii raczej słońca nie brakuje, uczonym udało się zaobserwować ciekawą zależność. Otóż maluchy z miast położonych w regionach północnych, gdzie pogoda była bardziej kapryśna niż na południu, częściej zapadały na astmę.

Dlaczego tak się działo? Zdaniem uczonych, których badania przytacza serwis naukowy EurekAlert!, sekret leży w witaminie D. Z badań wynika, że im niższy jej poziom w organizmie, tym bardziej zwiększa się ryzyko wystąpienia kłopotów z oddychaniem, w tym także astmy. A jak najszybciej zwiększyć swoje własne zapasy witaminy D? Na przykład opalając się, ponieważ powstaje ona w organizmie pod wpływem promieni UV.

Dlatego właśnie naukowcy zalecają kąpiele słoneczne, ale zażywane z umiarem i koniecznie z dobrym zabezpieczeniem przed oparzeniami.

Tematy: opalanie, astma, witamina D

Komentarze