Śledztwo w sprawie „sterylizacji bez pytania” umorzono

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

- Gdyby Wioletta Woźna, jeszcze raz zaszła w ciążę jej życie byłoby zagrożone. Lekarze mieli prawo wysterylizować ją, nie pytając co na ten temat sądzi – uważa prokurator.

Lekarze podjęli decyzję o sterylizacji bez konsultacji z pacjentką.
Lekarze podjęli decyzję o sterylizacji bez konsultacji z pacjentką.

O Wioletcie Woźnej media pisały w sierpniu tego roku. Sąd odebrał jej córkę 6 dni po urodzeniu, uzasadniając swój wyrok "nieporadnością rodziców, bałaganem w domu i prawdopodobnym upośledzeniem matki".

Wioletta Woźna w 1994 r. leczyła się na depresję, zmarł ojciec pierwszej czwórki jej dzieci. Sąd umieścił je w rodzinie zastępczej. Trójka jest już pełnoletnia, czwarte ma 16 lat.

W obecnym związku Wioletta Woźna ma już troje dzieci w wieku 7, 9 i 11 lat. Dzieci są zadbane i dobrze się uczą. W walce o zwrot córki Wiolettę Woźną i Władysława Szwaka, ojca dziewczynki poparło 300 sąsiadów i proboszcz. Mała Róża wróciła do domu.

Ze szpitalnego wypisu Wioletta Woźna dowiedziała się jednak, że w trakcie zabiegu cesarskiego cięcia, przecięto jej jajowody, mimo, że jej życie nie było w tym momencie zagrożone. Mogła umrzeć na skutek pęknięcia macicy, w trakcie kolejnego porodu, gdyby sama nie zdecydowała się na sterylizację. Pacjentki nikt nie poinformował o złym stanie jej zdrowia, oceny sytuacji dokonano za nią. Dlatego właśnie sprawą zainteresowały się media, a poznańska prokuratura postanowiła sprawdzić czy lekarze z Szamotuł nie popełnili przestępstwa.

Z wypowiedzi cytowanych na łamach m.in. portalu gazeta.pl wynika, że lekarze uznali, iż pacjentka z całą pewnością nie będzie stosowała antykoncepcji, dlatego znów zajdzie w ciążę, a ta oznacza dla niej zagrożenie życia i ewentualne osierocenie dzieci. Prokuratura uznała wlaśnie, że mieli prawo do takiego osądu i do sterylizacji na jego podstawie. Pełnomocnik Wioletty Woźnej złoży zażalenie na decyzję prokuratury.

Tematy: sterylizacja, prawa pacjenta

Komentarze