Seks w młodym wieku zwiększa ryzyko raka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kobiety, które rozpoczynają życie seksualne jako nastolatki, są nawet dwukrotnie bardziej narażone na raka szyjki macicy – donosi Daily Mail.

Angielscy naukowcy doszli do takich wniosków, badając, dlaczego na raka szyjki macicy częściej zapadają kobiety wywodzące się z biedniejszych środowisk. Okazało się, że życie seksualne rozpoczynają one średnio 4 lata wcześniej niż kobiety z zamożniejszych rodzin.

Według dr Silvii Francheschi, im wcześniej dziewczynki zaczynają być aktywne seksualnie, tym wcześniej narażają się też na kontakt z wirusem HPV, dając mu jednocześnie czas na poczynienie poważnych szkód w organizmie. "Wirusem HPV można się zarazić w każdym wieku, nastolatki są jednak szczególnie zagrożone, ponieważ w ich przypadku wirus ma więcej czasu na dokonanie zmian prowadzących do rozwoju raka" - twierdzi Francheschi.

Co ciekawe, badania pokazały również, że palenie tytoniu oraz duża liczba partnerów seksualnych - do tej pory uważane za czynniki sprzyjające chorobie - nie mają większego znaczenia, jeśli chodzi o zachorowalność na raka szyjki macicy.

W związku z wynikami badań naukowcy zwracają uwagę na potrzebę objęcia obowiązkowymi szczepieniami na wirusa HPV przede wszystkim dziewczynek z ubogich środowisk. Ważne też, by szczepienia wykonywać jak najwcześniej - przed pierwszym kontaktem seksualnym pacjentek.

 

Tematy: seks, HPV

Komentarze