Dorsz i łosoś przeciw astmie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Do tej pory sądzono, że ryby wywołują uczulenia, dlatego powinny być ostrożnie wprowadzane do dziecięcego jadłospisu. Naukowcy zaś dowiedli, że łosoś z dorszem zapobiegają rozwojowi astmy.

Warto wzbogacić dietę dziecka w ryby morskie. / fot. shutterstock
Warto wzbogacić dietę dziecka w ryby morskie. / fot. shutterstock

Niemowlęta, które jadły ryby morskie, tj. łososia i dorsza, rzadziej miały problemy z oddychaniem (zwłaszcza z tzw. świszczącym oddechem) niż dzieci, którym nie podawano ryb - twierdzą uczeni z Uniwersytetu w Gothenburgu na łamach pisma "Acta Paediatrica".

W ich badaniu wzięły udział ponad 4 tys. losowo wybranych dzieci. Naukowcy analizowali dietę maluchów, gdy te miały pół roku, 12 miesięcy oraz 4,5 roku. Następnie porównywali te dane z wynikami badań nad zdrowiem dzieci, a konkretnie - kondycją układu oddechowego.

Okazało się, że przedszkolaki, które jadły ryby morskie (obfitujące w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3) rzadziej cierpiały z powodu świszczącego oddechu oraz rzadziej rozwijała się u nich astma niż u ich rówieśników, w których diecie ryby zagościły stosunkowo późno i pojawiały się w menu w małych ilościach.

Tematy: astma, ryby w diecie dziecka

Komentarze