Ruchliwym dzieciom choroby serca niestraszne

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Mamy dobrą wiadomość dla mam aktywnych maluchów. Naukowcy udowodnili, że im bardziej ruchliwe jest dziecko, tym mniejsze ryzyko wystąpienia u niego chorób sercowo-naczyniowych.

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób serca u dzieci.
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób serca u dzieci.

To prawda, że życie z bardzo energicznym dzieckiem bywa męczące. Ale przynajmniej można być spokojnym o jego zdrowie - tak wynika z badań naukowców z Danii i Szwecji, których wyniki opublikował serwis naukowy EurekAlert!.

Zespół ekspertów przez kilka dni oceniał poziom aktywności 223 zdrowych dzieci - 123 chłopców i 100 dziewczynek w średnim wieku 9,8 lat. Maluchom mierzono ciśnienie krwi i tętno spoczynkowe, sprawdzano również stopień otłuszczenia ciała.

Naukowcy odkryli, że u dzieci, podobnie jak i u dorosłych, brak aktywności fizycznej wiąże się z ryzykiem wystąpienia groźnych schorzeń. Badania wykazały, że bardziej aktywne dzieci były mniej narażone na choroby sercowo-naczyniowe niż rówieśnicy, którzy wybierali stacjonarne czynności i zabawy. Duża dawka ruchu procentowała mniejszym otłuszczeniem ciała oraz większą ilością pochłanianego tlenu.

Tematy: sport, choroby serca

Komentarze