Rośnie liczba porodów w domu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Z danych podanych przez dziennik „Rzeczpospolita” wynika, że coraz więcej Polek wybiera poród w domu. Jednak na tle innych państw europejskich, Polska i tak wypada słabo.

W Holandii aż 30 proc. wszystkich porodów odbywa się w domu, w Polsce - w 2009 roku 129 na ok. pół miliona
W Holandii aż 30 proc. wszystkich porodów odbywa się w domu, w Polsce - w 2009 roku 129 na ok. pół miliona

W 2009 roku liczba porodów rodzinnych wynosiła 129, w 2008 - 103. Chociaż coraz więcej kobiet korzysta z możliwości urodzenia dziecka we własnym domu, biorąc pod uwagę, że liczba wszystkich porodów w 2009 roku wyniosła ok. pół miliona, dane nie są imponujące.

 

Na tle innych państw europejskich Polska wypada po prostu słabo - np. w Holandii aż 30 proc. wszystkich porodów odbywa się w domu. Przyczyny leżą głównie w braku refundacji - koszty porodu domowego (według "Rzeczpospolitej" nawet 2,5 tys. zł) ponosi ciężarna. Jan Kotarski, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówi wprost: - Rodzenie w domu nie jest przestępstwem, ale nie możemy tego finansować z pieniędzy podatników. Holandia to bogaty kraj, który stać na porody domowe. Tam przed domem rodzącej kobiety czeka karetka, która w razie kłopotów zawozi ją do szpitala. -

Dodatkowym utrudnieniem jest niewystarczająca liczba położnych, które mogą pomagać w odbieraniu porodów w domu. W wypowiedzi dla dziennika Katarzyna Oleś, położna i prezes stowarzyszenia "Dobrze urodzeni" przyznaje: - Obserwuję wzrost zainteresowania, ale nie sądzę, żebyśmy dały radę przyjmować więcej porodów. Już teraz bardzo często odmawiamy z powodu przepełnionego kalendarza. -

Jak się okazuje, w Polsce pracuje 12 niezależnych położnych domowych, z czego aż 5 tylko w Warszawie.

 

Aby poród mógł odbyć się w domu, muszą zostać spełnione ściśle określone wymagania. Czy każda kobieta może rodzić w domu? Odpowiada Magdalena Witkiewicz, położna:

 

 

Tematy: poród w domu

Komentarze