Rodziny zastępcze porzucają dzieci

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dają nadzieję na rodzinny dom, a następnie zwracają dzieci do pogotowia opiekuńczego, narażając na kolejną traumę. To nie są wyjątkowe sytuacje – tylko w 2011 r. w woj. podlaskim aż 60 dzieci oddano z powrotem do domów dziecka.

Rodziny zastępcze w Polsce nie sprawdzają się.
Rodziny zastępcze w Polsce nie sprawdzają się.

Historię 14-letniego Kuby opisuje serwis tvn24.pl. Jako małe dziecko razem z trójką rodzeństwa trafił do rodziny zastępczej tylko po to, aby po 7 latach znów wrócić do pogotowia opiekuńczego. Kuba został sam, bez rodziny i wiary, że jego życie może się zmienić na lepsze. Jego przypadek nie jest odosobniony - z ostatnich danych GUS wynika, że w 2009 r. blisko 1100 dzieci z rodzin zastępczych wróciło do placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Co ciekawe, wszystkie rodziny zastępcze przechodzą weryfikację, na podstawie której dostają pod swoją opiekę dzieci z domów dziecka. Jak podkreśla Anna Zieniewicz, dyrektor Domu Dziecka w Krasnem, w obecnym kształcie rodziny zastępcze często nie zdają egzaminu. - Albo powinien być jakiś większy przesiew, czyli większe wymagania wobec tych rodzin, albo trzeba przydzielić tym rodzinom opiekuna na rok, dwa, żeby ich prowadził - mówi dziennikarzom tvn24.pl.

Kto może adoptować dziecko? O zasadach adopcji mówi prawnik:

 

 

Tematy: adopcja, rodzina zastępcza

Komentarze