Psychologia prenatalna, czyli sposób na inteligentne dziecko

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Częste odwiedziny w galeriach sztuki w czasie ciąży to sposób na podwyższenie inteligencji nienarodzonego dziecka – tak przynajmniej uważają Rosjanie.

Petersburski Ermitaż - jedno z największych muzeów świata
Petersburski Ermitaż - jedno z największych muzeów świata

Dr Marina Komowa z Petersburga twierdzi, że podziwianie przez przyszłą matkę dzieł sztuki sprawia, że dziecko zyskuje większą wrażliwość oraz pojęcie o otaczającym świecie. Komowa, która jest autorką tej teorii, wyprowadza ją z założeń psychologii prenatalnej.

Kobietom w ciąży zalecane są zwłaszcza krajobrazy i wszelkie dzieła niosące ze sobą pozytywny przekaz. Przyszłym mamom odradza się natomiast podziwianie dzieł, które przedstawiają cierpienie, sceny batalistyczne i przedstawienia śmierci.

Rosjanki z Petersburga mogą nawet uczestniczyć w specjalnych zajęciach przeznaczonych dla kobiet w ciąży, prowadzonych w galeriach i muzeach. Dr Komowa w wypowiedzi dla "Sky News" przekonuje: - W czasie naszych zajęć zarówno matki, jak i dzieci czują się bardzo dobrze. Dzieci czują i słyszą to, co się dzieje. Nazywamy to "edukacją wewnątrzłonową". W ten sposób pomagamy im lepiej zrozumieć świat. -

Uczestniczki kursu są przekonane, że przynosi on efekty. Jedna z przyszłych mam twierdzi: - Kiedy widzę na ulicy coś brzydkiego lub dzieją się jakieś złe rzeczy, mała zaczyna kopać. Kiedy jesteśmy tutaj, zawsze jest spokojna. Wiem, że jej się to podoba! -

Niestety, Dr Komowa nie powołuje się na żadne wiarygodne badania. Z drugiej strony kontemplacja sztuki nie powinna nikomu zaszkodzić.

Tematy: psychologia prenatalna, inteligencja, zajęcia dla kobiet w ciąży

Komentarze