Przeszłaś na czas zimowy? Dziecko może utyć

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Od lat trwa dyskusja na temat tego, czy powinniśmy przestawiać zegarki na czas letni i zimowy. Ostatnio pojawił się nowy argument przemawiający za rezygnacją z tej praktyki: niecofanie czasu na zimę ma chronić dziecko przed otyłością.

Zmiana czasu może sprzyjać otyłości u dzieci. / fot. shutterstock
Zmiana czasu może sprzyjać otyłości u dzieci. / fot. shutterstock

Każdy argument jest istotny, jeśli można w burym sezonie jesienno-zimowym zyskać dodatkową godzinę dnia. A brytyjscy naukowcy z londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej oraz Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie mają argument poparty badaniami z udziałem 325 dzieci w wieku 8-11 lat, mieszkających w południowo-wschodniej Anglii.

Otóż cofanie zegarków o godzinę sprzyja rozwojowi otyłości. W krótsze popołudnia dzieci mniej czasu spędzają na świeżym powietrzu - podają naukowcy na łamach pisma "Journal of Physical Activity and Health".

Skąd te wnioski? Mali wolontariusze biorący udział w eksperymencie nosili akcelerometry (przyspieszeniomierze), które oceniały poziom ich aktywności fizycznej w ciągu dnia. Poza tym dzieci same notowały, jaka była ich aktywność w ciągu dnia. Okazało się, że dzieci podejmowały więcej aktywności fizycznej w dni, kiedy było jasno. Pogoda nie miała tu żadnego znaczenia. Nawet w deszcz maluchy więcej ruszały się na świeżym powietrzu.

Tematy: otyłość, zmiana czasu

Komentarze