Przedszkole tylko po zapłaceniu podatku

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dobry pomysł czy działanie na granicy prawa? Samorządy chcą, by pierwszeństwo w przyjmowaniu do przedszkola miały te dzieci, których rodzice płacą podatki w danej gminie.

W dużych miastach niełatwo o miejsce w przedszkolu.
W dużych miastach niełatwo o miejsce w przedszkolu.

O tym, że w dużych miastach niełatwo jest dostać miejsce w przedszkolu, wie każdy rodzic kilkuletniego dziecka. Warszawscy samorządowcy wpadli więc na pomysł, by przy rekrutacji do przedszkola i żłobka obowiązywało kryterium - kryterium miejsca, w którym rodzic płaci podatki.

Jak tłumaczą, chodzi o to, by promować ideę wspierania budżetu gminy, w której się mieszka, a nie tej, w której jest się zameldowanym. Jak przyznaje w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" burmistrz Ursynowa Piotr Guział, dyrektorzy placówek będą prosić rodziców o okazanie pierwszej strony zeznania podatkowego. Problem w tym, że promowanie dzieci według PIT-u rodziców może być dyskryminujące.

Jak przyznają eksperci, żądanie od rodziców przedkładania zeznań podatkowych czy deklaracji ZUS RMUA jest niezgodne z prawem. Taki obowiązek - ich zdaniem - nie wynika z przepisów obowiązujących przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli.

Tematy: przedszkole, zapisy do przedszkola

Komentarze