Prezenty na Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia obchodzimy w Polsce Dzień Babci, a 22 stycznia – Dzień Dziadka. Co dziecko może dać dziadkom w prezencie? Przedstawiamy ciekawe propozycje dla przedszkolaków, a nawet... niemowlaków. Oto niespodzianki, które dziecko może przygotować dla dziadków własnymi rękami lub... stopami. Zachęcamy do skorzystania z naszych podpowiedzi!

1. Nagranie z życzeniami

W rankingu najbardziej wzruszających prezentów ten zająłby jedno z czołowych miejsc. Sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy dziadkowie mieszkają w innym mieście i maluch nie będzie mógł im złożyć życzeń osobiście. Przygotowanie takiej niespodzianki jest proste. Trzeba postawić dziecko przed kamerą i poprosić, żeby powiedziało okolicznościowy wierszyk, zaśpiewało piosenkę,albo swoimi słowami złożyło życzenia, a na koniec przesłało buziaka. Całość najlepiej nagrać na płytę i przesłać tradycyjną pocztą (większe prawdopodobieństwo, że adresaci poradzą sobie z odtworzeniem), albo też poprosić dziadków o połączenie na skypie i życzenia na żywo.

2. Kalendarz ze zdjęciami wnuka

Na szczęście Dzień Babci i Dziadka jest na początku roku, więc kalendarz jeszcze obroni się w roli prezentu. Tym bardziej, że wielu dziadków naprawdę lubi takie podarunki. Jeśli dziecko jest malutkie, to oczywiście jego udział będzie polegał jedynie na pozowaniu do zdjęć. Jednak już kilkulatek może przycinać zdjęcia w komputerze, wybierać które najbardziej pasuje do stycznia, a które do lutego, a nawet dokonywać niewielkich korekt w programie graficznym.

3. Specjalne zdjęcie

Fotografia dużego formatu zrobiona specjalnie z myślą o dziadkach może sprawić naprawdę dużo radości. Warunkiem jest dobry pomysł. Na przykład, jeśli wnuków jest wielu (i nie są rozrzuceni po całym świecie), można im zrobić wspólne zdjęcie – ustawić i dać do trzymania napis „Sto lat” „ kochamy cię dziadku”. Ostatnio modne jest też odtwarzanie starych zdjęć. Bierze się np. fotografię dziadka z dzieciństwa i robi wnukowi podobną – trzeba ubrać synka tak, jak był ubrany dziadek, otoczyć takimi samymi rekwizytami i stworzyć takie samo tło. Poza i mina też powinny być takie same. Możesz być pewna, że taki zestaw dwóch fotografii na pewno wzruszy starszego pana.

4. Zakładka do książki

To jeden z najpopularniejszych prezentów, jakie robi się w przedszkolach. Jeśli masz więc w domu kilkulatka, to pewnie będzie wiedział, jak taką zakładkę zrobić. Podpowiemy tylko, że jedną z najprostszych jest większy spinacz z przyczepioną przez dziecko wstążeczką. A jedną z ciekawszych – zdjęcie dziecka, które buja się na wstążeczce. Najpierw trzeba sfotografować malca, który trzyma ręce do góry tak, jakby złapał oburącz linę i na niej zawisł. Potem wycinamy jego postać, podklejamy tekturą i wkładamy sznureczek w dłonie (postać będzie wkładana między strony, a wstążeczka będzie na zewnątrz).

5. Odciski

To popularny prezent dawany w imieniu najmłodszych dzieci. Najczęściej odciska się stopy lub dłonie w specjalnej masie. Można kupić od razu cały zestaw z ramką. Maluchy, które nie potrafią jeszcze trzymać dobrze kredki, mogą też odciskać na papierze swoje maczane w farbie palce lub dłonie, tworząc w ten sposób obrazki (tą techniką malarską najlepiej wychodzą drzewa i kwiaty).

6. Biżuteria

Można kupić gotowy zestaw z elementami potrzebnymi do stworzenia nie tylko naszyjnika czy bransoletki, ale też kolczyków. Nawet najmłodsze przedszkolaki powinny poradzić sobie ze stworzeniem przy ich pomocy biżuterii dla babci. Alternatywą są wszelkie plecione bransoletki. Wprawdzie wiele popularnych wzorów będzie pewnie zbyt trudnych dla przedszkolaków, ale już pierwszoklasiści powinni sobie z nimi poradzić. Młodsze dzieci muszą postawić na superproste wersje np. dwa sznureczki z koralikiem.

7. Portret na płótnie

Niby nie ma bardziej banalnego prezentu od wnuka niż obrazek. Ale możesz wierzyć, że portret babci lub dziadka na płótnie wykonany farbami olejnymi lub akrylowymi to zupełnie inna kategoria.

8. Korona lub dyplom

21 i 22 stycznia to najlepsze dni na uhonorowanie dziadków. Najprostszą koronę można wykonać z rolki po papierze toaletowym (wystarczy wyciąć z jednej strony trójkąty). Tylko trzeba pamiętać o sznureczku, który pozwoli jej utrzymać się na głowie. Dyplom warto oprawić w ramkę, albo opatrzyć specjalną pieczątką (można ją wykonać z ziemniaka).

9. Kubek z napisem

Najlepiej własnoręcznie wykaligrafowanym (są specjalne pisaki i farby). Tak wiem, to taaaaakie banalne, ale jeśli wybierzecie odpowiedni napis, to przestanie takie być. Przykład? Proszę bardzo: „Wspaniali ojcowie awansują na dziadków”, albo „I'm a grandmother. What is your superpower?”.

10. Drzewo genealogiczne

Ze starszym dzieckiem warto stworzyć rozbudowaną jego wersję. To będzie dobra okazja, by porozmawiać o rodzinie, przeszłości, tradycjach. A może ty także dowiesz się przy okazji czegoś o swoich przodkach.

11. Ciasteczka

Oczywiście upieczone przez dziecko, tylko przy niewielkiej pomocy rodziców. Najłatwiejsze będą ciastka maślane. Oto prosty przepis:

Składniki:

60 g miękkiego masła

0,5 szklanki mąki

0,25 szklanki cukru

Przygotowanie:

Rozcieramy masło z cukrem. Potem dodajemy mąkę i wyrabiamy ciasto. Robimy z niego kulki (wyjdzie około 10 małych) i każdą lekko przyciskamy dłonią, żeby powstały okrągłe placuszki. Wkładamy na kilkanaście minut do rozgrzanego do 180 st. piekarnika.

Dziadkom wręczamy w ozdobnym pudełeczku lub słoiku.

12. Breloczek do kluczy

Dobrym pomysłem będzie np. serduszko z modeliny lub masy solnej (z niej zresztą można stworzyć wiele innych dzieł: wazony, rzeźby, kubki itp.). Przepis na masę to 1 szklanka mąki, 1 szklanka soli i 0,5 szklanki wody – wszystko mieszamy i lepimy, a potem gotowe dzieła wkładamy do piekarnika.

13. Książka o babci lub/i dziadku

Czyli kilka związanych wstążką lub zszytych zszywaczem stron o dziadkach. Im więcej będzie w nich różnych elementów, tym lepiej. Można więc wkleić zdjęcie, napisać co najbardziej lubi robić babcia i w czym najlepszy jest dziadek. Dziecko może narysować portret dziadków, ich dom czy pyszne danie ich autorstwa. Może tu też znaleźć się bilet ze wspólnej wyprawy do kina czy kawałek włóczki, który będzie symbolizować robienie na drutach. Warto zachęcić dzieci, by puściły wodze fantazji, a efekty i skojarzenia wszystkich was zadziwią.

14. Gazeta na Dzień Babci i Dziecka

Dużą płachtę papieru złóżcie na pół. Ty wyrysuj precyzyjnie miejsca na artykuły i zdjęcia, a dziecko niech wpisze najświeższe wiadomości na temat dziadków i opatrzy je ilustracjami. To oczywiście zadanie dla starszych dzieci. Ale dla młodszych też znajdzie się tu jakaś praca – mogą np. wymyślać tematy (wy je opiszecie) i wykonywać rysunki.

Opublikowano: ; aktualizacja: 04.01.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

THC w medycznej marihuanie – jakie ma znaczenie dla efektów terapeutycznych?

 

Najlepsze życzenia dla babci i dziadka

 

Brzuch do wynajęcia

 

Bambik – co to znaczy, pochodzenie

 

Jaki prezent zrobić na Dzień Ojca? Pomysły na własnoręcznie wykonane upominki dla taty

 

Życzenia na Boże Narodzenie – kilkadziesiąt wierszyków, SMS-ów, cytatów i sentencji na święta

 

Życzenia na Wielkanoc – najlepsze pomysły na życzenia wielkanocne SMS-em i na Facebooka

 

Historia antykoncepcji