Praca w ciąży szkodzi dziecku?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Choć ginekolodzy pochwalają aktywność zawodową przyszłych mam, raz na jakiś czas naukowcy dzielą się niepokojącymi wynikami swoich badań. Oto jedne z nich.

Naukowcy nie są pewni, czy aktywność zawodowa w ciąży może zaszkodzić dziecku.
Naukowcy nie są pewni, czy aktywność zawodowa w ciąży może zaszkodzić dziecku.

Lekarze ze Szkoły Zdrowia Publicznego w Danii wykazali, że praca w ciąży może wywołać u dziecka astmę. Do takich wniosków doszli po przeanalizowaniu kondycji prawie 43 tys. siedmioletnich dzieci. Okazało się, że 15,8 proc. z nich miało astmę. Nieco większy odsetek astmatyków stwierdzono wśród dzieci, których mamy pracowały w czasie ciąży. Dokładnie 18,6 proc. - podaje brytyjski dziennik "Daily Mail".

Pocieszający może być fakt, że podwyższone ryzyko astmy stwierdzono u dzieci, których matki były narażone na przebywanie w dość nieprzyjaznym otoczeniu: w magazynach z częściami samochodowymi, w sklepach meblowych, obuwniczych, a także w pomieszczeniach z farbami i lakierami.

Badania wykazały poza tym, że na astmę częściej zapadały dzieci kobiet starszych, otyłych, palących papierosy, przyjmujących niektóre leki oraz mające kontakt ze zwierzętami futerkowymi.

Tematy: astma

Komentarze