Pozbawienie praw rodzicielskich za klapsa?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie była tematem wczorajszego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Autorzy proponują wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania wobec dzieci przemocy fizycznej i psychicznej.

Wobec przemocy w rodzinie dzieci są bezbronne
Wobec przemocy w rodzinie dzieci są bezbronne

W wypowiedzi dla "Gazety Prawnej" Maria Keller-Hamela z Fundacji Dzieci Niczyje powiedziała: - Wprowadzenie przepisu w takiej formie ma wpłynąć przede wszystkim na zmianę świadomości społecznej Polaków. Badania pokazują, że w dalszym ciągu jest duże przyzwolenie na stosowanie kar fizycznych. Ważne, żeby zmianom w prawie towarzyszyła akcja edukacyjna prowadzona wśród rodziców, informująca jak wychowywać dzieci bez klapsa. -

Nowelizacja ustawy ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Co drudzy obawiają się nadmiernej ingerencji sądów w życie rodzinne. Podkreślają również, że aktualnie obowiązujące przepisy są wystarczające. Nowelizacja zakłada, że informację o stosowaniu w rodzinie kar cielesnych lub przemocy psychicznej wobec dziecka będą mogli zgłaszać do sądu rodzinnego kuratorzy, pracownicy opieki społecznej i osoby będące świadkami przemocy w rodzinie.

Przemoc wobec dzieci to palący problem. Czy za przysłowiowego klapsa powinny grozić tak poważne konsekwencje?

 

Tematy: przemoc

Komentarze