Powstaje test wykrywający ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Międzynarodowa grupa naukowców opracowuje test, który na podstawie wyników badania krwi będzie wskazywał ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego u kobiet we wczesnej ciąży.

Już wkrótce będzie możliwe wskazanie ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowgo
Już wkrótce będzie możliwe wskazanie ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowgo

Stan przedrzucawkowy pojawia się u kobiet w 2. trymestrze ciąży - jest to zespół objawów charakteryzujący się m.in. podwyższonym ciśnieniem tętniczym oraz białkomoczem, który wymaga leczenia i hospiralizacji, a często staje się przyczyną przedwczesnego porodu.

Obecnie lekarze nie mają żadnego sposobu na to, aby móc przewidzieć wystąpienie stanu przedrzucawkowego u ciężarnych. Profesor Louise Kenny z irlandzkiego uniwersytetu College Cork, która przewodniczy międzynarodowej grupie naukowców, mówi: - Wszystko co wiemy o stanie przedrzucawkowym wskazuje na to, że kobiety nie odczuwają charakterystycznych dolegliwości do momentu zaawansowanej ciąży, a jednak choroba rozwija się już na początku ciąży. -

Z tego powodu celem grupy naukowców jest stworzenie testu, który na podstawie wyników badań krwi będzie wskazywał, która kobieta jest zagrożona wystąpieniem stanu przedrzucawkowego. Badacze chcą opracować test, który będzie tani i dostępny w każdym szpitalu - na osiągnięcie swojego celu wyznaczyli 5 lat.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że z powodu stanu przedrzucawkowego co roku na świecie umiera ok. 100-200 tys. kobiet.

 

Co to jest stan przedrzucawkowy? Wyjaśnia Elżbieta Muszyńska, ginekolog:

 

 

Tematy: stan przedrzucawkowy, badania w ciąży, poród przedwczesny, drugi trymestr ciąży

Komentarze