Powstaje bank kobiecego mleka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Szczytna inicjatywa i świetny pomysł. W Warszawie powstaje pierwszy w Polsce profesjonalny bank kobiecego mleka. Lekarze przyklaskują temu przedsięwzięciu. Skorzystają na nim przede wszystkim wcześniaki.

Zdeponowane w banku mleko będzie pasteryzowane i dokładnie badane.
Zdeponowane w banku mleko będzie pasteryzowane i dokładnie badane.

Bank powstaje dzięki fundacji Bank Mleka Kobiecego. Zacznie działać już w przyszłym roku. Zdeponowane w nim mleko będzie trafiać na oddziały położnicze szpitali, do wcześniaków. Jest to o tyle ważne, że maluchy urodzone przed 26. tygodniem ciąży mają bardzo niską odporność, a kobiece mleko pomaga w jej budowaniu. "Znajduje się w nim ponad 100 czynników przeciwzapalnych i wzrostu, które chronią przed chorobami w pierwszych miesiącach życia i stymulują rozwój dziecka" - wyjaśnia w rozmowie z "Życiem Warszawy" prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Polsce działało już wiele banków mleka. Jednak ten najnowszy, jak podkreślają jego twórcy, będzie w pełni profesjonalny. Zdeponowane w nim mleko będzie pasteryzowane i badane na obecność chorób takich jak cytomegalia czy HIV. Trafi do kilku stołecznych szpitali.

Zamawiającym i odbiorcą mleka będzie szpital. On też zapłaci dawczyniom. "Dobro i zdrowie wcześniaków jest bezcenne i nawet jeśli mleko byłoby dużo droższe od sztucznych mieszanek, to będziemy nim zainteresowani" - mówi "Życiu Warszawy" dr Wojciech Puzyna, dyrektor Szpitala św. Zofii.

Tematy: karmienie piersią, bank mleka, bank kobiecego mleka

Komentarze