Powrót wirusa A/H1N1 – będzie kolejna epidemia?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W porównaniu z ubiegłym rokiem początek października przyniósł aż o 10 tysięcy więcej zachorowań na grypę (i podejrzeń zarażenia wirusem grypy). Jak się okazuje, ostatnie zachorowania wywołuje przede wszystkim wirus grypy typu A/H1N1 – donosi serwis rmf24.pl.

Wirusy grypy, w tym A/H1N1, wywołały już ok. 15 tys. zachorowań
Wirusy grypy, w tym A/H1N1, wywołały już ok. 15 tys. zachorowań

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w pierwszym tygodniu października liczba zachorowań na grypę wyniosła ponad 15 tysięcy. Biorąc pod uwagę zeszłoroczny wybuch epidemii grypy wywołanej wirusem A/H1N1, w tym samym czasie liczba zachorowań wynosiła ok. 5 tysięcy.

Krajowy konsultant ds. epidemiologii, prof. Andrzej Zieliński, w wypowiedzi dla serwisu rmf24.pl przyznaje: - Ilość zachorowań jest duża, znacznie większa niż w ubiegłym roku. Dominującym jest wirus A/H1N1. Wzrost utrzymywał się także przez cały wrzesień. W tej chwili jeszcze trudno przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja epidemiologiczna. Nie wiadomo jeszcze, czy szczyt zachorowań nastąpi - podobnie jak przed rokiem - jesienią czy zimą. Więcej będzie można powiedzieć pod koniec października. -

Na większe ryzyko zachorowania na grypę narażone są przede wszystkim osoby o obniżonej odporności, dzieci i osoby w starszym wieku. Sprawdź, jak uchronić dziecko przed zarażeniem i czy wirus grypy może być niebezpieczny dla kobiet w ciąży!

 

 

Co to jest świńska grypa i jakie są jej objawy? Wyjaśnia Paweł Grzesiowski, Kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego w Warszawie:

 

 

Tematy: grypa, A/H1N1, wirus grypy, świńska grypa

Komentarze