Porody w domu będą refundowane przez NFZ

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak podaje „Gazeta Prawna”, porody domowe będą refundowane przez NFZ. Czy dzięki takiemu rozwiązaniu wzrośnie liczba porodów w domu?

Ministerstwo Zdrowia kończy obecnie prace nad projektem rozporządzenia w sprawie standardów opieki okołoporodowej. Według informacji dziennika, rozporządzenie ma wejść w życie jeszcze przed wakacjami. Szczegółowym regulacjom poddano standardy związane z opieką nad kobietą w czasie ciąży, porodu i po porodzie, a także standardy związane z opieką nad noworodkiem.

Obecnie koszty porodu domowego (ok. 2-3 tys. zł) w całości pokrywa ciężarna. Piotr Olechno, rzecznik resortu zdrowia, w wypowiedzi dla "Gazety Prawnej" ujawnił, że porody domowe mają wejść w skład świadczeń gwarantowanych. Problem polega na tym, że wpisanie porodów domowych na listę świadczeń refundowanych wymaga uzyskania rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych, a do agencji żaden wniosek w tej sprawie jeszcze nie wpłynął.

Pod koniec marca dziennik "Rzeczpospolita" poinformował, że w Polsce porody rodzinne są coraz bardziej popularne, a ich liczba systematycznie rośnie. Niemniej jednak statystyki nie są imponujące - w 2009 roku na poród domowy zdecydowało się 129 kobiet. Dotychczas małą popularność porodów domowych tłumaczono wysokimi kosztami, jakie musi ponieść ciężarna. Grażyna Iwanowicz-Polus z Polskiego Towarzystwa Położnych przewiduje, że refundacja przyczyni się do spopularyzowania porodów w domu.

Jak jednak informuje "Gazeta Prawna", opinie lekarzy są podzielone. Niektórzy krytykują pomysł argumentując, że finansowanie porodów domowych przez NFZ jest nieuzasadnione.

 

O porodzie domowym opowiada Magdalena Witkiewicz, położna:

 

 

 

 

Tematy: poród w domu, standardy opieki okołoporodowej, NFZ

Komentarze