Pomóż dziecku zrozumieć sens Bożego Narodzenia.

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Święta to dobry czas, by uczyć najmłodszych troski o innych.

Boże Narodzenie jest świetną okazją, by uczyć dzieci dbania o innych. Fot. Shutterstock
Boże Narodzenie jest świetną okazją, by uczyć dzieci dbania o innych.

Boże Narodzenie to tradycyjnie czas łagodzenia sporów, wybaczania wrogom, dbania o relacje i ponownego nawiązywania zerwanych więzów. To dobra okazja, by pomyśleć o tych, którzy są w gorszej sytuacji życiowej i zrobić coś dla nich. Wykorzystajcie ją razem z dzieckiem. Podpowiadamy jak to zrobić.

Mały egoista uczy się empatii

Według psychologów dziecięcych, maluchy między 3. a 6. rokiem życia to mali egoiści. Dzieci są w tym wieku bardzo narcystyczne i skupione na sobie. Wyjątkowo mocno pragną być chwalone i wyróżniane. Cały czas starają się być w centrum zainteresowana. Chociaż takie zachowanie uznawane jest za "rozwojowe" (prawidłowe i charakterystyczne dla danego wieku), to jednak nie znaczy, że mamy czekać z nauką empatii do momentu, kiedy dzieci pójdą do szkoły. Wręcz przeciwnie, od początku trzeba maluchom pomagać w nawiązywaniu kontaktu ze światem (chociaż na efekty trzeba będzie poczekać). Stawiać granice, uczyć, że inni ludzie też są ważni, a relacje trzeba pielęgnować. Boże Narodzenie to świetny czas na taką naukę. Czyniąc dobro my i nasze dzieciaki mamy szansę lepiej poczuć Święta.

Pomoc dla zwierząt

Maluchy kochają zwierzaki i są zafascynowane ich światem. Warto to wykorzystać. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, że zwierzętom w zimie jest ciężko. Powiedz, że do wielu Mikołaj w ogóle nie przychodzi. W najgorszej sytuacji są te, które nie mają domu ani kochającego pana czy pani. Zaplanujcie akcję pomocy dla nich. Możecie iść razem do supermarketu i kupić jedzenie dla psów i kotów, a potem zawieźć je do schroniska. Możecie wybrać stare koce, swetry czy kołdry i też podarować je jakiejś sprawującej opiekę nad zwierzętami placówce. Albo wspomóc ją finansowo. Jeśli dziecko ma parę groszy oszczędności, umówcie się, że ty - jako większa - dasz więcej, a maluch dorzuci parę złotych. Razem wypełnijcie druk przelewu i razem idźcie na pocztę, by nadać pieniądze. Wytłumacz dziecku dokładnie, jaką drogę pokonają pieniądze, w jaki sposób trafią do schroniska i jak zostaną wykorzystane (podaj kilka najbardziej prawdopodobnych przykładów).

Zadbajcie też o zwierzaki, które są w waszym otoczeniu. Kupcie (koniecznie razem!) w sklepie dla zwierząt specjalny karmnik, który razem z  dzieckiem powiesicie w ogrodzie albo na balkonie. Poproś malucha, by to on codziennie przypominał ci o napełnieniu karmnika jedzeniem dla ptaków (wcześniej idźcie po nie razem do sklepu). Możecie też zbierać wspólnie okruszki, które wyniesiecie potem razem do parku i rozsypiecie gołębiom. Wcześniej koniecznie poszukajcie razem informacji na temat dokarmiania ptaków. Poznajcie kilka podstawowych reguł, żeby wasze działanie rzeczywiście przyniosło dobry efekt. Warto np. wiedzieć, że kiedy już rozpoczniemy dokarmiać ptaki, powinniśmy to robić przez całą zimą, natomiast nie wolno nam kontynuować tej pomocy wiosną.

Szczęście po sąsiedzku

Zastanawiając się nad tym, komu zrobić miłą świąteczną niespodziankę, warto zacząć od tych, którzy są najbliżej. Możesz np. zaproponować dziecku, że pobawicie się w Mikołaja i przyniesiecie jakieś drobiazgi sąsiadom. Oni oczywiście nie muszą o tym wiedzieć. To będzie wasz sekret - pamiętaj, że dzieci kochają tajemnice! Możecie podarować każdemu sąsiadowi kolorową bombkę albo małą czekoladkę. Koniecznie dołączcie karteczki z życzeniami świątecznymi. Sam proces roznoszenia podarków powinien być przygodą: zróbcie to po cichu, najlepiej wtedy, kiedy sąsiadów nie ma w mieszkaniu. Po powrocie do domy wyobraźcie sobie, jak się poczuje, zachowa i co sobie pomyśli osoba, która znajdzie prezent od was.

Czytaj dalej na drugiej stronie: Pomóż dziecku zrozumieć sens Bożego Narodzenia.

Tematy: pomoc dla dzieci, Boże Narodzenie, pomoc biednym, akcja pomocy, nauka empatii

Komentarze