Polskie przedszkola coraz lepsze

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy polskie przedszkolaki mają gorzej niż ich rówieśnicy z innych krajów europejskich? Raport OECD* napawa optymizmem. Nie jest tak źle, jak moglibyśmy sądzić i jak było jeszcze kilka lat temu. A może być jeszcze lepiej.

W polskich przedszkolach dzieci mają coraz lepiej. / fot. shutterstock
W polskich przedszkolach dzieci mają coraz lepiej. / fot. shutterstock

Kadra w polskich przedszkolach jest dobrze wykształcona (ma studia wyższe i jeszcze się doszkala), ale nie bardzo radzi sobie w rozmowach z rodzicami wychowanków (brakuje jej szkoleń np. z komunikacji). Poza tym program przedszkolny jest świetnie przygotowany.

Z kolei jedną z największych wad polskich przedszkoli jest zbyt duża liczba dzieci w grupie - obecnie na jednego nauczyciela przypada 25 dzieci, a średnia OECD to 15 dzieci - podaje "Gazeta Wyborcza" przedstawiająca raport "Silni na starcie" o opiece i nauce dzieci w wieku przedszkolnym.

Ale i tak mamy powód do radości. Opieka nad przedszkolakami w Polsce jest zdecydowanie lepsza niż kilka lat temu. Poza tym prawie 65 proc. dzieci w wieku 3-5 lat chodzi do przedszkola i ta liczba z roku na rok rośnie. Komisja Europejska zakłada, że do 2020 r. powinno być w Polsce 95 proc. przedszkolaków.

*Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, skupiająca 34 wysoko rozwinięte kraje świata

Tematy: przedszkole

Komentarze