Polki rodzą chętnie, ale nie w Polsce

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W Polsce po raz pierwszy od sześciu lat mamy ujemny przyrost naturalny - rodzi się mniej Polaków niż umiera. Tymczasem Polki na Wyspach Brytyjskich biją rekordy w dzietności.

W Anglii Polki chętniej rodzą dzieci.
W Anglii Polki chętniej rodzą dzieci.

W Polsce żyje 9,5 miliona kobiet w wieku rozrodczym, czyli między 15. a 49. rokiem życia. W ubiegłym roku urodziły one 413,3 tys. dzieci. Wskaźnik dzietności wynosi dla nich 4,3. Z kolei na Wyspach Brytyjskich - jak można przyjąć szacunkowo - mieszka 200 tys. Polek w wieku rozrodczym. Dla nich z kolei wskaźnik dzietności wynosi 7,4 - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Co to oznacza? To wyraźny sygnał dla rządzących. Kobiety w Polsce nie myślą o posiadaniu dzieci z powodu słabej polityki prorodzinnej. Drogie przedszkola i żłobki. Szkoły pracujące na trzy zmiany. Minister edukacji, która niespodziewanie odwołuje swoje reformy. Jałmużna w postaci becikowego. Ludzie rozsądni czekają z zakładaniem rodziny lub wyjeżdżają z kraju - twierdzi "DGP".

Polki na Wyspach rodzą najwięcej dzieci spośród wszystkich brytyjskich mniejszości. "Państwo jest przyjazne rodzinie, nie tylko w sferze materialnej, lecz także każdej innej, dostępności do placówek opiekuńczych czy opodatkowania" - przyznaje w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" demograf prof. Krystyna Iglicka.

Gdyby wskaźnik ich dzietności odnieść do naszego kraju, przybywałoby nam w ciągu roku 700 tys. nowych obywateli.

Tematy: niż demograficzny, emigracja

Komentarze