Polki nie robią cytologii. Dlaczego?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Badanie cytologiczne trwa chwilę, jest może nieco nieprzyjemne, ale może uratować życie, bo pomaga we wczesnym zdiagnozowaniu raka szyjki macicy. Niestety, Polki wykonują je za rzadko albo wcale. Dlaczego?

Polki nie robią cytologii, bo boją się wyniku badania.
Polki nie robią cytologii, bo boją się wyniku badania.

Zespół naukowców z SWPS pod kierunkiem prof. dr hab. Aleksandry Łuszczyńskiej starał się ustalić, dlaczego Polki rezygnują z regularnych badań cytologicznych. Przebadano 1231 Polek w wieku od 18 do 75 lat, a wyniki obserwacji zostały opublikowane w Raporcie Siemensa.

Jak tłumaczą się panie, które unikają cytologii? Ponad 60 proc. z nich przyznało, że brakuje im otwartej rozmowy z bliskimi kobietami o potrzebie badania. Równie często padało wyjaśnienie, że obawiają się informacji o ewentualnej chorobie. Panie twierdziły też, że mają ważniejsze sprawy na głowie niż badania profilaktyczne oraz że trudno jest im wygospodarować wolny czas na wizytę u lekarza.

Badanie pokazało też, że najczęściej badaniu cytologicznemu poddają się kobiety pomiędzy 31. a 50. rokiem życia, z wyższym wykształceniem, o wyższym statusie społeczno-ekonomicznym, żyjące w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców, pracujące na pełny etat, zamężne lub w związku nieformalnym. Co ciekawe, rzadziej cytologię wykonują kobiety, które określają się jako religijne - donosi serwis Pap Nauka w Polsce.

Jak odczytywać wynik cytologii? Mówi ginekolog:

Czytaj też: Cytologia w ciąży

Tematy: cytologia, badanie cytologiczne

Komentarze