Pigułka antykoncepcyjna ma 50 lat!

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Mija pół wieku od dnia, w którym pierwsze pigułki antykoncepcyjne pojawiły się na rynku. Nie wszędzie jednak od razu stały się legalne – w niektórych amerykańskich stanach za ich stosowanie groziło nawet więzienie.

Pigułki antykoncepcyjne to jedna z najczęściej wybieranych przez kobiety metod kontrolowania płodności.
Pigułki antykoncepcyjne to jedna z najczęściej wybieranych przez kobiety metod kontrolowania płodności.

Dokładnie 9 maja 1960 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła pigułki antykoncepcyjne do sprzedaży. I chociaż w ciągu dwóch lat zaczęło je przyjmować aż 1,2 mln Amerykanek, w niektórych stanach za ich stosowanie wciąż groził areszt i grzywna.

Dopiero wyrok Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w 1965 roku dopuścił wydawanie pigułek - najpierw parom małżeńskim, a potem każdej kobiecie, przyznając jednostce prawo do decydowania o własnym zdrowiu i rodzajach stosowanej antykoncepcji.

Do Polski pigułka antykoncepcyjna zawitała w 1966 roku. W ciągu 50 lat ta nowoczesna metoda antykoncepcji zrewolucjonizowała życie milionów kobiet na całym świecie, umożliwiając kontrolowanie płodności i zrównując prawa kobiet i mężczyzn w związkach partnerskich, miejscu pracy, edukacji.

O działaniu pigułek antykoncepcyjnych mówi ginekolog, Agnieszka Antczak-Judycka:

 

 

Tematy: antykoncepcja, płodność, pigułki antykoncepcyjne

Komentarze