Pierwszy w Polsce bank komórek jajowych

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nadzieja dla kobiet, które nie mogą mieć dzieci. W Łodzi powstaje bank komórek jajowych.

Bank komórek jajowych powstaje w Łodzi. / fot. shutterstock
Bank komórek jajowych powstaje w Łodzi. / fot. shutterstock

Tworzy go Klinika Salve Medica. Jej inicjatywa jest odpowiedzią na duże zapotrzebowanie na komórki jajowe wśród młodych kobiet, które nie mogą zajść w ciążę w sposób naturalny.

Dotyczy to głównie pacjentek po leczeniu onkologicznym, czyli np. chemioterapii czy radioterapii oraz po operacjach ginekologicznych - informuje "Dziennik Łódzki". Jak podaje dziennik, problem z poczęciem ma już 15 proc. par w Łódzkiem. A terapia hormonalna i zapłodnienie in vitro często nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

- Bardzo długo pracowaliśmy nad stworzeniem banku. W ciągu ostatnich trzech lat zrobiliśmy też kilkanaście zabiegów pobrania komórek jajowych od sióstr lub przyjaciółek kobiet, które same nie mają już tych komórek. Wszystkie zabiegi zakończyły się powodzeniem, a pary dzięki temu mogą się cieszyć swoim potomstwem - mówi "Dziennikowi Łódzkiemu" dr Sławomir Sobkiewicz, kierownik Kliniki Salve Medica.

Kobiet chętnych do oddania komórek jajowych raczej nie zabraknie. O ile mają od 22 do 34 lat, są zdrowe i mogą poświęcić około półtora miesiąca na przejście całej procedury, otrzymają 4 tys. zł jako tzw. rekompensatę.

Tematy: niepłodność, bank komórek jajowych

Komentarze