Picie w ciąży zwiększa agresję u dzieci

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kobiety, które w pierwszym trymestrze ciąży piją alkohol, narażają swoje dzieci na zaburzenia zachowania w wieku nastoletnim – wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Pittsburghu.

Mimo wielu ostrzeżeń alkohol często gości w menu ciężarnych kobiet.
Mimo wielu ostrzeżeń alkohol często gości w menu ciężarnych kobiet.

Jeden drink dziennie wypity w trakcie pierwszych trzech miesięcy ciąży zwiększa trzykrotnie ryzyko zaburzeń zachowania u dzieci. Przejawia się to zazwyczaj w okresie nastoletnim, ok. 16. roku życia, i polega na wzmożonej agresywności wobec ludzi i zwierząt, oszustwach, kradzieży i innych zachowaniach łamiących zasady ładu społecznego.

Najważniejszy pierwszy trymestr

Badanie przeprowadzone przez dr Cynthię Larkby z University w Pittsburghu polegało na monitoringu 592 dzieci od momentu ich narodzin do 16. roku życia. Jednocześnie naukowcy przeprowadzili wywiady z ich matkami na temat częstotliwości i ilości spożywania alkoholu podczas ciąży. Okazuje się, że obecne nastolatki, które w życiu płodowym były narażone na jeden lub więcej drinków dziennie, wykazują trzy razy większe predyspozycje do zaburzeń zachowania niż ich rówieśnicy, których matki piły mniej lub w ogóle wstrzymały się podczas ciąży od konsumpcji alkoholu. Naukowcy podkreślają, że decydujący wpływ na zachowanie dzieci w okresie nastoletnim ma pierwszy trymestr, ale oczywiście - przyczyny w zaburzeniach zachowania należy szukać również na innych płaszczyznach. "Z perspektywy klinicznej, kontakt z alkoholem w życiu płodowym powinien być traktowany jako kolejny czynnik wpływający na zaburzenia zachowania. Kolejne etapy badań nad tym zjawiskiem powinny uwzględnić relacje między ekspozycją prenatalną, czynnikami środowiskowymi i dziedzicznością." - czytamy w "Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry".

Płód nie lubi alkoholu

Do tej pory naukowcy odkryli, że nadużywanie alkoholu podczas ciąży może prowadzić do alkoholowego zespołu płodowego, a co za tym idzie - do zahamowań wzrostu, wad serca, zaburzeń centralnego układu nerwowego u dzieci. Mimo takich danych alkohol często gości w menu ciężarnych kobiet. Ze statystyk opublikowanych przez portal news-medical.net wynika, że np. jedna trzecia Australijek sięga po wino, piwo lub inne drinki podczas ciąży, a jedna na pięć kobiet przyznała się do picia alkoholu w pierwszym trymestrze.

Tematy: agresja, FAS, alkohol w ciąży, alkoholowy zespół płodu, agresja u dzieci

Komentarze