Pestycydy wpływają na wagę dzieci

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak zaobserwowali hiszpańscy naukowcy, dzieci, których matki w czasie ciąży spożywały produkty skażone pestycydami, po urodzeniu ważyły mniej niż ich rówieśnicy.

Produkty skażone pestycydami mogą wpływać na wagę urodzeniową dziecka.
Produkty skażone pestycydami mogą wpływać na wagę urodzeniową dziecka.

Hiszpańscy badacze przeanalizowali skład krwi pępowinowej pobranej od niemal pół tysiąca noworodków. We krwi części z nich odkryli ślady węglowodorów chlorowanych. Okazało się, że takie dzieci ważyły po urodzeniu mniej niż te, we krwi których nie odnotowano tych związków chemicznych.

Węglowodory chlorowane wchodzą w skład pestycydów, których stosowanie w krajach rozwiniętych jest zabronione lub mocno ograniczone. Jednak jak podkreślają naukowcy na łamach magazynu "Pediatrics", nie oznacza to, że pestycydy zostały całkowicie wyeliminowane ze środowiska. Zanim się rozłożą, na długi czas zostają w glebie i potrafią skazić inne rośliny.

Dlaczego waga dzieci zaburza się pod wpływem pestycydów? Naukowcy mają proste wytłumaczenie. Zawarte w chemikaliach związki wchodzą w reakcję z tyroksyną, hormonem produkowanym przez tarczycę. A tyroksyna odgrywa istotną rolę w rozwoju dziecka.

Tematy: dieta w ciąży, waga noworodka, pestycydy, waga dziecka

Komentarze