Paracetamol powoduje alergię?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Niepokojące badania lekarzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Antybiotyki i paracetamol mogą powodować u dzieci alergię. Zwłaszcza, jeśli podawane są w pierwszych trzech latach życia – ogłosili uczeni.

Być może istnieje związek między przyjmowaniem we wczesnym dzieciństwie paracetamolu a skłonnością do alergii.
Być może istnieje związek między przyjmowaniem we wczesnym dzieciństwie paracetamolu a skłonnością do alergii.

Naukowcy objęli badaniami ponad 1,5 tys. uczniów klas pierwszych z 43 stołecznych szkół podstawowych. Sprawdzili, jakie skłonności do występowania alergii przejawiały dzieci.

Okazało się, że spośród dzieci, którym podawano antybiotyki, ponad połowa skarżyła się na objawy alergiczne - cieknący nos i kichanie. A u ponad 20 proc. dzieci przyjmujących antybiotyk choroby alergiczne stwierdzono już w pierwszych trzech latach życia - donosi "Życie Warszawy".

Podobną zależność stwierdzono u dzieci, które w drugim i trzecim roku życia przyjmowały paracetamol. Prawie połowa z tych uczniów miała objawy alergii. Co piąte dziecko skarżyło się również na świsty i gwizdy w klatce piersiowej.

"Na ostateczną diagnozę może za wcześnie, ale istnieje chyba związek między przyjmowaniem we wczesnym dzieciństwie paracetamolu a skłonnością do uczuleń" - stwierdził w rozmowie z "Życiem Warszawy" profesor Bolesław Samoliński z WUM.

Tematy: alergia, antybiotyki, paracetamol

Komentarze