Palenie w ciąży jeszcze groźniejsze

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nie od dziś wiadomo, że kobieta, która pali papierosy w ciąży, naraża swoje dziecko na poważne kłopoty ze zdrowiem. Fińscy naukowcy do zdrowotnych komplikacji, jak astma czy infekcje uszu dokładają jeszcze jedną – problemy psychiczne.

Palenie w ciąży okazuje się jeszcze groźniejsze dla dziecka, niż sądzono.
Palenie w ciąży okazuje się jeszcze groźniejsze dla dziecka, niż sądzono.

Zaburzenia wzrostu, niedostateczne rozwinięcie płuc, astma i uszkodzenia mózgu dziecka - to częste skutki palenia tytoniu przez ciężarne kobiety.

Okazuje się jednak, że to jeszcze nie wszystkie niebezpieczeństwa, na jakie wystawione jest dziecko palącej mamy - badacze z Finlandii odkryli, że niemowlęta i nastolatki, które w czasie życia płodowego miały kontakt z trującymi substancjami, częściej wymagają leczenia psychiatrycznego.

Problemy psychiczne wiążą się z kolei z koniecznością stosowania silnych leków, używanych zwykle do walki z depresją, nadaktywnością (ADHD), zaburzeniami koncentracji oraz uzależnieniami.

Zgodnie z ustaleniami naukowców ryzyko stosowania leków psychotropowych przez dzieci i dorosłych w przyszłości wzrasta wraz z liczbą papierosów wypalanych dziennie przez kobietę w ciąży: największy odsetek osób leczących się psychiatrycznie występował wśród dzieci, których matki paliły więcej niż 10 papierosów na dobę.

Wyniki badań zostały przedstawione na corocznym spotkaniu środowisk pediatrycznych (Pediatric Academic Societies) w Vancouver.

Z czego powinnaś zrezygnować w ciąży? Mówi ginekolog:

 

 

Tematy: papierosy, astma, ADHD, depresja

Komentarze