Otyłość zwiększa ryzyko zgonu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Otyłość matki podczas ciąży zagraża życiu dziecka – wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich lekarzy. Otyłe kobiety częściej rodzą martwe dzieci niż szczupłe matki, ponadto ich dzieci są o wiele bardziej narażone na śmierć okołoporodową.

Groźna otyłość

Liczba zgonów wśród noworodków, których matki są otyłe jest niepokojąco wysoka - alarmują brytyjscy lekarze. Z dokumentu na temat śmiertelności okołoporodowej opublikowanego przez  Centre for Maternal and Child Enquiries wynika, że 10 procent matek w Wielkiej Brytanii, które wydały na świat martwe dziecko lub których dziecko zmarło w okresie do 28 dni od porodu, były otyłe. Lekarze podkreślają, że chodzi o przypadki, gdzie wskaźnik masy ciała BMI kobiet wynosił 35 lub więcej, co oznacza otyłość II stopnia lub wyższą.

Ryzykowny wiek

Drugim czynnikiem zwiększającym ryzyko martwych urodzeń lub zgonów noworodków jest wiek matki. Z raportu wynika, że wskaźnik śmiertelności w tym przypadku jest większy u kobiet poniżej 25 roku życia i powyżej 40. Wśród ciężarnych poniżej 20. roku życia ryzyko urodzenia martwego dziecka lub zgonu noworodka jest o 1,4 razy większe niż u matek w wieku 25-29 lat. U matek powyżej 40 roku życia ryzyko jest o 1,7 większe niż w przypadku 25-29-latek.

- Poronienie, urodzenie martwego płodu czy śmierć noworodka jest ogromną tragedią, dlatego cieszymy się, że w ciągu ostatnich 10 lat w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się liczba śmiertelności okołoporodowej - mówi dr Tony Falconer, przewodniczący Royal College of Obstetricians and Gynaecologists i jednocześnie podkreśla, że bardzo niepokojące jest liczba zgonów wynikających z otyłości matek. - Ciężarne kobiety powinny sobie zdawać sprawę, jakie ryzyko dla nich i dla dziecka niesie nadmiar kilogramów. Idealna sytuacja byłaby, gdyby każdej kobiecie przed ciążą udało się uzyskać optymalną wagę. Byłoby to z korzyścią i dla dziecka i dla nich samych - podkreśla Falconer.

Tematy: ciąża, otyłość

Komentarze