Ojcowie też mają hormon miłości

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nie tylko u młodych mam wydzielają się zwiększone ilości oksytocyny odpowiedzialnej za tworzenie się więzi z dzieckiem. Także świeżo upieczeni tatusiowie dostają hormonalnego „kopa” – podał magazyn "Biological Psychiatry".

U młodych ojców też wydziela się oksytocyna - "hormon miłości".
U młodych ojców też wydziela się oksytocyna - "hormon miłości".

To właśnie dzięki oksytocynie kobieta po porodzie odczuwa euforię, lepiej radzi sobie z trudnymi początkami macierzyństwa i cieszy się poczuciem szczególnej więzi z noworodkiem.

Teraz wiadomo, że nie tylko młode mamy korzystają z dobrodziejstw tego hormonu, ojcom działanie oksytocyny również nie jest obce.

Izraelscy i amerykańscy naukowcy badali poziom oksytocyny u kobiet i mężczyzn, którzy niedawno zostali rodzicami - pomiary przeprowadzano 6 tygodni i pół roku po pojawieniu się dziecka na świecie. Okazało się, że zarówno u mam, jak i u ojców poziom hormonu był niemal identyczny.

Zdaniem specjalistów badania pokazują, jak ważny jest częsty kontakt ojców z nowonarodzonym dzieckiem - dzięki niemu możliwe jest pobudzanie układu neurohormonalnego u mężczyzn i tworzenie się więzi z potomkiem.

Tematy: Poród, hormony, oksytocyna, więź z dzieckiem

Komentarze