Odwieczny dylemat – rodzina czy kariera

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Polacy coraz później zakładają rodziny. Na ślub rzadziej decydują się nastolatkowie – w ostatnich latach związek małżeński coraz częściej zawierają osoby, które ukończyły 25 lat. Przyczyną są jak zwykle pieniądze.

Główną przyczyną decyzji o późniejszym założeniu rodziny jest niestabilna sytuacja na rynku pracy.
Główną przyczyną decyzji o późniejszym założeniu rodziny jest niestabilna sytuacja na rynku pracy.

W ciągu ostatnich kilku lat wiek nowożeńców znacznie się podwyższył. Na początku lat 90-tych ponad połowa panów na ślubnym kobiercu nie miała ukończonych 25 lat, w roku 2009 było ich już tylko 22 proc. Podobnie z kobietami - w roku 1990 aż 73 proc. pań było przed 25. urodzinami, a w 2009 - tylko 41 proc. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Praca, pieniądze i opieka nad dzieckiem

Jak podkreślają eksperci z Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, którzy przeprowadzili wśród Polaków badanie pt. "Godzenie ról rodzinnych i zawodowych", główną przyczyną decyzji o późniejszym założeniu rodziny jest niestabilna sytuacja na rynku pracy, trudna sytuacja ekonomiczna gospodarstw domowych oraz brak wsparcia w opiece nad dzieckiem ze strony państwa. Młodzi ludzie często muszą wybierać między karierą zawodową a rodziną i wychowywaniem dzieci - jak pokazują badania, w ciągu ostatnich lat ten pierwszy element stał się niezwykle ważny. Świadczy o tym choćby liczba kobiet z wyższym wykształceniem, które zawierają małżeństwo. W 2009 roku było ich 39 proc., a dla porównania w 1990 - tylko 4 proc.

Tematy: rodzina, kariera zawodowa, kariera i macierzyństwo

Komentarze