Odra, gruźlica, krztusiec. Wracają zapomniane choroby

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pamiętasz o szczepieniu dziecka? Lepiej nie zapomnij. Lekarze alarmują - dawno zapomniane choroby znów są groźne.

Warto szczepić dziecko przeciw odrze, ospie i gruźlicy.
Warto szczepić dziecko przeciw odrze, ospie i gruźlicy.

W 2010 roku obowiązkowych szczepień nie dostało półtora tysiąca dzieci w Polsce. To alarmujący wynik, bo wbrew przekonaniu wielu rodziców groźne choroby wcale nie wyginęły. Jak podkreślają eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na zachodzie Europy już teraz przybywa chorych na odrę. W Polsce króluje za to gruźlica - niedawno wykryto ją u 27 przedszkolaków z Jeżyńca w Wielkopolsce.

Choroby zakaźne mają się u nas coraz lepiej, ponieważ - jak zauważa "Przekrój" - coraz częściej rodzice zapominają o szczepieniach. Zdarza się nawet, że dorośli celowo nie wysyłają dzieci na szczepienia lub sami zarażają maluchy - na przykład ospą, by wzmocnić ich odporność.

Problem w tym, że powikłania po ospie mogą być bardzo groźne. I nie chodzi tu tylko o szpecące blizny. Źle wyleczona choroba może prowadzić do zapalenia mózgu i opon mózgowych, a także ostrego zapalenia płuc i skóry - wylicza tygodnik.

W 2008 roku na ospę w całym kraju zachorowało około 120 tysięcy osób, w ubiegłym zaś zgłoszono już 180 tysięcy przypadków.

Tematy: szczepienie, szczepienia zalecane, gruźlica, szczepienia obowiązkowe, odra, ospa, szczepienia dzieci

Komentarze