Odkryto niezwykle prosty sposób na niejadka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli chcesz by twoje dziecko polubiło określone warzywa, owoce czy potrawy, zanim podasz je do stołu – pokaż mu je na obrazku. Prosty sposób na niejadka odkryli właśnie naukowcy z University of Reading, prężnie działającej uczelni brytyjskiej.

Dzieci wolały te warzywa i owoce, które widziały na obrazkach.
Dzieci wolały te warzywa i owoce, które widziały na obrazkach.

Rodzice jednorocznych dzieci, dostali książeczkę z obrazkami, opowiadającą o dwóch warzywach i dwóch owocach.  Dwa z nich były dobrze znane dzieciom - marchewka i winogrona, dwa zaś zupełnie dla nich nowe - rzodkiewka i liczi (czyli rodzaj śliwki).

Rodzice mieli za zadanie, przez kolejne dwa tygodnie, codziennie oglądać książeczkę ze swoją pociechą.  Kiedy książka była już porządnie przeczytana, maluchom zaproponowano na podwieczorek cztery różne warzywa, w tym dwa znane z książki i dwa zupełnie nowe oraz cztery nowe owoce, w tym dwa znane z książki i dwa zupełnie nowe.

Co się okazało?

Dzieci z dużo większym entuzjazmem jadły te owoce i warzywa, o których wcześniej "czytały". Te maluchy, które w swojej książce oglądały owoc liczi, smakowały go dużo chętniej niż jagody i odwrotnie. Te, które wcześniej zaznajomiono z obrazkiem jagód - wolały ten owoc niż owoc liczi.

- Wydaje się, że pokazywanie dzieciom obrazków ze zdrową żywnością podnosi ich zainteresowanie i ukierunkowuje apetyt w stronę tego rodzaju jedzenia - podsumowuje dr Carmel Houston - Price, psycholog przewodzący eksperymentom.

W przyszłości planowane są badania nad wpływem książek obrazkowych na najbardziej zatwardziałe niejadki, które próbowały już wszystkiego, a i tak nie chcą jeść.

 

Tematy: owoce, warzywa, niejadek

Komentarze