Odkryto lek na uszkodzenia mózgu noworodka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nadzieja dla wcześniaków i noworodków, które w wyniku niedotlenienia, np. podczas porodu, mają uszkodzony mózg. Amerykańscy naukowcy opracowali lek, który może zapobiec rozwojowi dziecięcego porażenia mózgowego.

Nowy lek może zapobiegać dziecięcemu porażeniu mózgowemu.
Nowy lek może zapobiegać dziecięcemu porażeniu mózgowemu.

Uczeni z University of California odkryli, że u noworodków z niedotlenionym mózgiem w uszkodzonej substancji białej aktywne jest białko o nazwie aksyna 2. Doszli do wniosku, że wystarczy ustabilizować aktywność tego białka, a poprawia się zdolność oligodendrocytów (komórki ośrodkowego układu nerwowego) do tworzenia osłonek mielinowych. Bez mieliny komórki mózgu umierają i dziecko narażone jest na niedobory neurologiczne, w tym na rozwój dziecięcego porażenia mózgowego.

Następnie przeprowadzili badania na nowo narodzonych myszach i opracowali substancję, która jest w stanie przywrócić prawidłową produkcję mieliny.

Naukowcy, na łamach "Nature Neuroscience", pochwalili się również, że ich nowy lek może być wykorzystywany także w terapii osób dorosłych chorych na stwardnienie rozsiane.

Tematy: dziecięce porażenie mózgowe, porażenie mózgowe, niedotlenienie okołoporodowe, niedotlenienie noworodka

Komentarze