Od przyszłego roku zmienią się zasady rekrutacji do przedszkola

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Od roku szkolnego 2011/2012 mają się zmienić zasady naboru dzieci do przedszkola. Zdaniem GIODO (Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych) sprawdzanie w trakcie rekrutacji dokumentów zawierających „wrażliwe” dane jest łamaniem prawa o ochronie danych osobowych – donosi „Gazeta Wyborcza”.

Nowe zasady rekrutacji w przedszkolach mają obowiązywać od roku szkolnego 2011/2012
Nowe zasady rekrutacji w przedszkolach mają obowiązywać od roku szkolnego 2011/2012

Problem polega na tym, że żadne przepisy nie określają, jakie dokumenty muszą przedstawiać rodzice w czasie procesu rekrutacji dziecka do przedszkola, a jakich nie. Z tego względu często dochodzi do sytuacji, w których rodzice są proszeni o przedstawienie takich dokumentów, jak: zaświadczenia ZUS, zeznania podatkowe, zaświadczenia o pracy, orzeczenia rozwodowe, zaświadczenia o podziale majątku i wysokości alimentów itd. Jak się okazuje, rodzice akceptują taki stan rzeczy ze względu na nadrzędną chęć zapisania dziecka do przedszkola.

Ponieważ zdaniem GIODO obecne praktyki godzą w prawo o ochronie danych osobowych, w przyszłym roku mają obowiązywać jasno określone zasady rekrutacji - na podstawie zmienionych przepisów w ustawie o systemie oświaty.

 

Jak wybrać przedszkole dla dziecka? Podpowiada Anna Kosk, psycholog:

 

 

Szukasz więcej informacji związanych z przedszkolami? Sprawdź!

 

Tematy: przedszkole, rekrutacja do przedszkola, przedszkolak

Komentarze