Od czego facet wykręca się w domu?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Choć większość mężczyzn i kobiet uważa, że w opiekę nad dziećmi należy angażować się po równo, w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Najnowsze badanie pokazuje, jakich czynności polscy ojcowie unikają najczęściej.

Mężczyźni poświęcają mniej czasu na zabawę z dziećmi niż kobiety.
Mężczyźni poświęcają mniej czasu na zabawę z dziećmi niż kobiety.

Na przygotowanie posiłków dla dziecka lub dzieci kobieta poświęca w ciągu tygodnia przeciętnie 68 minut, mężczyzna natomiast - zaledwie 16,4 minut. Kobieta ubiera i przebiera dziecko przez 33 minuty w tygodniu, mężczyzna zużywa na tę czynność 11 minut. Wizyty u lekarza z dzieckiem zajmują kobiecie 19,8 minuty tygodniowo, mężczyźnie - tylko 5.

Skąd te dane? Wynikają z raportu wykonanego na zlecenie Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w ramach finansowanego ze środków unijnych projektu "Godzenie ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn".

Jak wygląda godzenie tych ról w rodzinie? Okazuje się, że nie tylko w zajęciach domowych kobiety wyręczają mężczyzn. Wyręczają ich również w zabawach z dziećmi. Poświęcają na ten cel 403 minuty tygodniowo, podczas gdy mężczyznom zajmuje to 224 minuty. Mamy również częściej pomagają w odrabianiu lekcji - przez 18 minut. Tatusiowie zajmują się tym zaledwie przez 6,6 minut w tygodniu.

Czy jest coś, w czym ojcowie mogą się wykazać? Owszem, na nich spadają funkcje reprezentacyjne. Jak podkreślają autorzy raportu, mężczyźni lepiej radzą sobie w kontaktach z instytucjami, z którymi styka się dziecko - a więc z przedszkolem oraz szkołą. "Najważniejsze jest jednak to, że jeśli dziecko odczuje, że mężczyzna jest reprezentantem jego interesu wobec instytucji przedszkola czy szkoły, z ojca stanie się prawdziwym tatą - wsparciem, przyjacielem, człowiekiem, z którym ma silną, pozytywną więź" - czytamy w opracowaniu.

Tematy: rodzina, podział obowiązków w rodzinie, ojciec

Komentarze