Nowy kalendarz szczepień na 2012 rok

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nie ma w nim żadnych rewolucji, nie pojawiają się nowe obowiązkowe szczepionki. Są w nim jedynie drobne zmiany, które pokazują, że coraz bardziej stawiamy na profilaktykę przeciwko pneumokokom, WZWB oraz ospie wietrznej.

Od 2012 r. zmienia się kalendarz szczepień. / fot. shutterstock
Od 2012 r. zmienia się kalendarz szczepień. / fot. shutterstock

Lista obowiązkowych szczepień została nieco rozszerzona - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, o czym czytamy w serwisie internetowym PAP Nauka w Polsce.

  • Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom obejmą wszystkie wcześniaki do ukończenia 1. roku życia oraz dzieci do lat 5, które cierpią na przewlekłe choroby serca, płuc, nerek, śledziony albo mają cukrzycę czy inne schorzenie metaboliczne.
  • Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zostało rozszerzone o osoby chore na WZW C; poza tym dodatkową dawkę dostaną wcześniaki ważące mniej niż2 kg.
  • Od 2012 r. przeciwko ospie mogą być szczepione dzieci do 12. roku życia przebywające w instytucjach opiekuńczych.

Dr Paweł Grzesiowski, dyrektor Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, jest zadowolony ze zmian w kalendarzu szczepień. Podkreśla jednak, że potrzebne jest jak najszybsze objęcie obowiązkowym szczepieniem przeciwko pneumokokom wszystkich dzieci do 2. roku życia. Pneumokoki są bowiem jednym z najczęstszych powodów zakażeń dróg oddechowych, zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy u małych dzieci.

Sprawdź, jak rozpoznać objawy i jak leczyć ospę wietrzną.

Tematy: wcześniak, kalendarz szczepień, pneumokoki, ospa wietrzna

Komentarze