Noworodek się stresuje? To może być wina łóżeczka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kolejny dowód na to, że noworodek najlepiej czuje się w ramionach mamy. Naukowcy zbadali poziom stresu u nowo narodzonych dzieci, które były układane do własnych łóżeczek. Wyniki może nie zaskakują, ale budzą niepokój.

Spanie w osobnym łóżeczku może być przyczyną stresu noworodka. / fot. shutterstock
Spanie w osobnym łóżeczku może być przyczyną stresu noworodka. / fot. shutterstock

Położenie noworodka do jego własnego łóżeczka powoduje, że poziom stresu wzrasta u niego dwukrotnie - dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Kapsztadu w RPA na łamach "Biological Psychiatry". Maluchy, które nie są blisko mamy, nie tylko odczuwają dyskomfort, ale również nie są w stanie szybko zasnąć i spokojnie spać.

Tak wynika z obserwacji dwudniowych maluchów, które spały w łóżeczku obok łóżka mamy albo z mamą "skóra do skóry". U noworodków z pierwszej grupy poziom stresu wzrósł o 176 proc., mogły one też liczyć na 86 proc. mniej spokojnego snu w porównaniu z dziećmi śpiącymi w łóżku mamy.

Uczeni zapowiadają kolejne badania. Chcą sprawdzić, czy istnieją długofalowe skutki dla zdrowia i rozwoju (głównie układu nerwowego) noworodków, które śpią we własnych łóżeczkach. Ich szczególną uwagę przykuwa fakt, że standardem na oddziałach poporodowych jest układanie noworodków do specjalnych kojców, a sen z mamą jest zabroniony (m.in. z powodu ryzyka śmierci łóżeczkowej). Poza tym naukowcy planują przyjrzeć się wcześniakom, które pierwsze dni (a nawet tygodnie) spędzają w inkubatorze z dala od mamy.

Tematy: spanie z dzieckiem

Komentarze