Nowelizacja kodeksu karnego doprowadzi do handlu dziećmi?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak ostrzegają prawnicy i rodzice, nowelizacja kodeksu karnego może doprowadzić do handlu dziećmi – donosi serwis tvn24.pl.

Prawnicy i rodzice adopcyjni obawiają się rozkwitu handlu dziećmi
Prawnicy i rodzice adopcyjni obawiają się rozkwitu handlu dziećmi

Nowelizacja kodeksu karnego dotyczy m.in. definicji handlu ludźmi. Jak się okazuje, rządowy projekt jako handlu ludźmi nie definiuje tzw. adopcji komercyjnej. Jest to adopcja ze wskazaniem, kiedy biologiczni rodzice w zamian za zrzeczenie się praw rodzicielskich (na rzecz konkretnej rodziny) otrzymują wynagrodzenie.

Zmiany przepisów obawiają się zwłaszcza rodzice adopcyjni. Wiesław Dołęgowski z Fundacji Dziecko - Adopcja - Rodzina tłumaczy: - Obawiamy się, że po wejściu w życie nowych przepisów podziemie adopcyjne wyjdzie na powierzchnię. -

Według danych przytoczonych przez serwis tvn24.pl, na 3,5 tys. adopcji przeprowadzanych rocznie w Polsce nawet ok. tysiąc to adopcje ze wskazaniem. Zdarza się, że biologiczni rodzice za oddanie dziecka żądają nawet 150 tys. zł. Jak twierdzi Wiesław Dołęgowski, nowelizacja przepisów spowoduje, że takie zachowania staną się "normą".

Tematy: adopcja, adopcja ze wskazaniem, zrzeczenie się praw rodzicielskich

Komentarze