Niegrzeczny jak wcześniak

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dzieci urodzone przed terminem mogą w pierwszych latach życia rozwijać się nieco wolniej niż ich rówieśnicy urodzeni o czasie. Te różnice w większości przypadków wyrównują się w przyszłości. Ale rodziców wcześniaków może czekać niespodzianka.

Wcześniaki mogą częściej borykać się z problemami emocjonalnymi. / fot. shutterstock
Wcześniaki mogą częściej borykać się z problemami emocjonalnymi. / fot. shutterstock

Dzieci, które urodziły się 4-8 tygodni przed terminem, mogą borykać się z problemami emocjonalnymi dwa razy częściej niż ich rówieśnicy urodzeni o czasie - podali naukowcy z University of Groningen (Holandia) na łamach w czasopisma "Archives of Disease in Childhood". Sugerują oni również, że odpowiednie wsparcie specjalistów (m.in. psychologa) w pierwszych miesiącach i latach życia tych dzieci pomagają im pokonać trudności.  

Szczególną uwagę trzeba poświecić chłopcom, u których zaburzenia w zachowaniu często objawiają się agresją. Natomiast problemy emocjonalne u dziewczynek wiążą się najczęściej ze stanami lękowymi.

Jak uczeni doszli do tych wniosków? Badaniem objęli 995 wcześniaków i 577 dzieci urodzonych o czasie, z tym że eksperyment przeprowadzili dopiero, gdy maluchy skończyły 4 lata. Rodzice przedszkolaków wypełniali specjalne kwestionariusze - odpowiadali na pytania, czy ich dziecko miało lęki lub problemy ze snem, czy cierpiało na depresję albo zachowywało się agresywnie. Zaznaczali na nich również, czy dziecko było wcześniakiem i kiedy przyszło na świat.

Interpretując wyniki badań, uczeni wysnuli przypuszczenie, że wcześniaki mogą mieć w rozwijającym się mózgu małe uszkodzenia powstałe w wyniku przedwczesnego oddzielenia od łożyska.

Sprawdź, od jakiego wieku ratuje się wcześniaki.

Tematy: wcześniak, rozwój wcześniaka

Komentarze