Niech dziecko śpi z mamą. Nawet 3 lata

Ocena: 3.11/5 Głosów: 14
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Panowie nie będą zadowoleni z najnowszego odkrycia naukowców z RPA. Uczeni wykazali, że dzieci, które śpią z mamami, mają zdrowe serce i lepiej rozwinięty mózg.

Spanie z dzieckiem może pozytywnie wpływać na jego rozwój. / fot. shutterstock
Spanie z dzieckiem może pozytywnie wpływać na jego rozwój. / fot. shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu w Kapsztadzie namawiają mamy na spanie z dzieckiem przez pierwsze trzy, a nawet cztery lata życia malca. Przekonują, że maluchy w ramionach mamy zasypiają głębiej, przez co lepiej wypoczywają, a ich mózg ma czas na rozwój. Poza tym bliskość mamy sprawia, że dzieci są spokojniejsze, a to z kolei wpływa na prawidłową pracę serca - podaje dziennik "Daily Mail".

Najlepszą pozycją dla noworodków i małych niemowląt jest sen na klatce piersiowej mamy. Dzięki temu śpią spokojnie, bez męczących (także rodziców) pobudek. Natomiast starszaki mogą po prostu leżeć obok mamy.

Naukowcy rozprawiają się także z teorią, jakoby sen z rodzicami był przyczyną śmierci łóżeczkowej niemowląt. Według nich czynnikami ryzyka SIDS są: dym tytoniowy i inne toksyczne substancje unoszące się w sypialni, jak również spanie na poduszkach. Na pewno nie jest to natomiast bliskość rodziców.

Ekspert podpowiada, jak zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej

Tematy: rozwój dziecka, spanie z dzieckiem

Komentarze