Nie mają czasu dla dziecka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ile czasu aktywne zawodowo matki poświęcają swoim dzieciom? Tylko kilkadziesiąt minut dziennie! To i tak o wiele więcej niż w przypadku pracujących ojców. Psychologowie pocieszają: nie liczy się ilość, ale jakość.

Irlandki opiekują się swoimi dziećmi 150  minut dziennie, Australijki - 137 minut, podobnie jak pracujące kobiety w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Włoszech, Szwecji i Hiszpanii. W zestawieniu najgorzej wypadają Brytyjki, które zajmują się swoimi dziećmi tylko 81 minut w ciągu dnia, łącznie z czasem przeznaczonym na posiłki. Ze specjalnego raportu przygotowanego na zlecenie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że matki, które nie pracują i przebywają w domu, poświęcają swoim dzieciom prawie dwa razy więcej czasu niż kobiety aktywne zawodowo - dla mieszkanek Zjednoczonego Królestwa są to 2 godziny i 35 minut dziennie.

Liczy się jakość

Autorzy raportu biorą pod lupę Wielką Brytanię, która na tle pozostałych przebadanych 21 krajów wypadła źle - Brytyjki poświęcają swoim dzieciom średnio o połowę czasu mniej niż kobiety w pozostałych państwach. Organizacje prorodzinne grzmią, że na zdrowie emocjonalne dziecka bardzo źle wpływa presja, jaką odczuwają matki, nierzadko zmuszone do wielu godzin pracy lub stawiające na karierę - czytamy w dzienniku "Daily Telegraph". W ciągu ostatnich lat liczba kobiet przebywających w domach z dziećmi znacznie spadła. Ma to zapewne związek z recesją gospodarczą, która zmusza wszystkich członków rodziny do podejmowania pracy.
Zdaniem psychologów nie jest ważna liczba minut spędzanych z dziećmi, ale to, w jaki sposób rodzice wykorzystują wspólne chwile. W tym przypadku 81 minut dziennie wystarczy, pod warunkiem, że matka dostarczy dziecku odpowiedni rodzaj zabawy, która będzie wzmacniać emocjonalną więź między nimi.

Niezaangażowani ojcowie

Pracujący ojcowie spędzają z dziećmi jeszcze mniej czasu niż matki - w przypadku Brytyjczyków są to 43 minuty dziennie. Co więcej - nawet jeśli ojciec nie pracuje, wcale nie poświęca więcej czasu dziecku, średnio 63 minuty dziennie, czyli 18 minut mniej niż matka, która wychodzi do pracy. Statystyki obejmują cały tydzień wraz z weekendem, który zawyża dane. Oznacza to, że w dni robocze rodzice poświęcają swoim dzieciom jeszcze mniej czasu.

We wszystkich 21 przebadanych krajach występują różnice między kobietami a mężczyznami w zakresie rodzaju aktywności podczas opieki nad dzieckiem. Matki spędzają ok. 60 proc. czasu na zajęciach związanych z fizjologią dziecka - karmienie, zmiana pieluszek, ubieranie, zapewnianie opieki medycznej itp. Ojcowie najczęściej przywiązują wagę do zajęć edukacyjnych i rekreacyjnych, czytają z nimi książki lub spędzają czas na wspólnych grach.

Tematy: praca, psycholog, dziecko

Komentarze