(Nie)bezpieczne zabawki

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mniej więcej co piąta z dostępnych na rynku zabawek może być niezbezpieczna dla dziecka.

Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie zabawki są bezpieczne dla dziecka...
Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie zabawki są bezpieczne dla dziecka...

Kupując świąteczny prezent dla dziecka pamiętaj o bezpieczeństwie. Istnieją zabawki, które mogą trwale zaszkodzić zdrowiu twojego syna czy córki.
Kontrolerzy UOKiK zbadali w tym roku 3160 przedmiotów do zabawy pod kątem bezpieczeństwa. Zastrzeżenia mieli aż w 728 wypadkach. Zazwyczaj dotyczyły one braku instrukcji montażu czy niezbędnych ostrzeżeń dla rodziców, ale nie tylko.

Aż 115 skontrolowanych zabawek nie spełniało norm odnośnie ich wykonania. Plastikowe i pluszowe cuda miały ostre krawędzie, o które dziecko może się skaleczyć, małe elementy, które łatwo urwać czy odczepić, które łatwo połknąć. Osobną kategorią zabawkowych porażek okazały się różnego rodzaju przedmioty grające, których głośność przekraczała bezpieczne dla ucha malucha 80 decybeli i groziła uszkodzeniami słuchu. Innym wykrytym zagrożeniem było wyższe od dopuszczalnego stężenie tzw. ftalanów - substancji szkodliwych dla zdrowia dziecka - w produktach dla najmłodszych.

Osobną grupą były zabawki, których instrukcje wprowadzały w błąd. Numer jeden w tej kategorii to zabawka przeznaczona dla dzieci powyżej 36 miesięcy ale nieodpowiednia dla dzieci poniżej 3 lat.

UOKiK zwraca w swoim raporcie uwagę rodziców na wszelkiego rodzaju zabawki magnetyczne, których na rynku pojawia się coraz więcej. Chodzi o literki, cyferki, klocki do przyczepainia na tablicach. Jeśli nie są zrobione porządnie - połknięte magnesy mogą złączyć się w organizmie dziecka uszkadzając organy, a w najgorszych wypadkach powodując śmierć.

Na stronie internetowej UOKiK można przeczytać porady odnośnie tego jak kupić bezpieczną zabawkę:
1.  Wybierz zabawkę odpowiednią dla wieku twojego dziecka. Pomocne będą informacje na opakowaniu, dla której grupy wiekowej jest przeznaczona - np. dla dziecka poniżej 3. roku życia. Zabawki przeznaczone dla najmłodszych, takie jak maskotki, gryzaki, klocki, lalki, nie mogą np. zawierać szklanych lub porcelanowych elementów. W wyborze pomocny będzie znak CE, który musi znaleźć się na każdej zabawce i oznacza, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.
2.      Obejrzyj dokładnie zabawkę, szczególnie pod kątem bezpiecznego używania przez najmłodszych. Niektóre istotne cechy można sprawdzić samodzielnie. Warto upewnić się czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Mogą one znajdować się np. w kierownicy roweru, ramie wózka dla lalek. Zabawki, które można złożyć (np. krzesełka, dziecięce deski do prasowania) muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Zwróćmy uwagę czy drobne elementy nie odpadają przy lekkim naciśnięciu, ponieważ dziecko może je połknąć lub się udławić.
3.      Sprawdź, czy jest dołączona instrukcja montażu lub obsługi w języku polskim. Jeżeli jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciągającą się pętlę, należy sprawdzić czy nie są zbyt długie (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie.
4.      Przeczytaj skład. Produkty przeznaczone dla najmłodszych nie mogą stwarzać zagrożeń dla dziecka w kontakcie z oczami, śluzówką czy skórą. Zapoznaj się uważnie z informacjami na opakowaniu.

Jeśli rodzice uznają, że zabawka, którą bawi się ich dziecko jest niebezpieczna, może o tym powiadomić inspekcję handlową. Informacje można znaleźć w internecie na stronie http://uokik.gov.pl/pl.


 

 

Tematy: zabawki

Komentarze