Naukowcy wyprodukowali sztuczną spermę

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przełom w badaniach nad niepłodnością mężczyzn – naukowcom udało się w probówkach wyprodukować spermę. Tym samym miliony bezpłodnych mężczyzn na całym świecie będą mogły w przyszłości zrealizować swoje marzenia o ojcostwie.

Sztuczna sperma pomoże w walce z męską bezpłodnością.
Sztuczna sperma pomoże w walce z męską bezpłodnością.

Po raz pierwszy w historii badań nad bezpłodnością naukowcom udało się z kawałka tkanki z jądra myszy wyprodukować plemniki, które następnie wykorzystali do zapłodnienia jaj metodą in vitro. W efekcie na świat przyszło 12 zdrowych myszy. - Teraz chcemy zastosować tę metodę na innych gatunkach, w tym ludziach. Taki sposób produkowania spermy wydaje się całkowicie bezpieczny - podkreśla autor badań, dr Takehiko Ogawa z Yokohama City University.

Odkrycie naukowców z Japonii jest przełomem w walce z bezpłodnością u mężczyzn. Mimo że badania są na bardzo wczesnym etapie, to już wiadomo, że pozwolą nie tylko na produkcję spermy, ale też na opracowanie specjalnych leków wpływających na poprawę jakości męskiego nasienia.
Dr Takehiko Ogawa podkreśla, że jego metoda działa również na tkanki uprzednio zamrożone. Dzięki temu chłopcy i mężczyźni chorzy na raka, którzy są narażeni na bezpłodność ze względu na metody leczenia nowotworów - chemioterapię i radioterapię, będą mogli starać się po wyleczeniu o potomstwo. Po rozmrożeniu ich tkanki mogą zostać użyte do wyprodukowania spermy.

Zdaniem dr Allana Pacey z Uniwersytetu w Sheffield, nie ma gwarancji, że skoro u myszy dało się wyprodukować nasienie, podobnie będzie w przypadku ludzi. - Jednak to bardzo ciekawe studium, ponieważ do tej pory wielu naukowców próbowało wygenerować spermę, ale nikt nie doszedł tak daleko. W innych przypadkach nawet jeśli udało się wyhodować potomstwo ze sztucznego nasienia, to szybko następował zgon. To badanie jest ważnym krokiem w zrozumieniu tego, jak powstają plemniki, które są w stanie zapłodnić żywy organizm - tak na łamach "Independent" skomentował wyniki badań Pacey.

Jakie badania powinien wykonać mężczyzna w ramach diagnostyki niepłodności? Mówi ginekolog:

 

 

Tematy: badanie nasienia, niepłodność, męska niepłodność, bezpłodność

Komentarze