Najzdrowsza pozycja do snu w ciąży? Nowe odkrycie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wygodny sen z brzuchem w rozmiarze XL to marzenie wielu kobiet. Ale, według ekspertów, nie tylko wygoda przyszłej mamy ma tutaj znaczenie. Pozycja powinna też sprzyjać zdrowiu dziecka.

W ciąży staraj się spać na lewym boku.
W ciąży staraj się spać na lewym boku.

Lekarze od lat przekonują kobiety w zaawansowanej ciąży, by układały się na lewym boku, bo w ten sposób usprawniają przepływ składników odżywczych przez łożysko do płodu. Naukowcy z Uniwersytetu w Auckland w Nowej Zelandii dodają jeszcze jeden argument - u przyszłych mam, które w ostatnim trymestrze ciąży śpią na lewym boku, maleje ryzyko urodzenia martwego dziecka - donosi brytyjski dziennik "Daily Mail".

Tak wynika z obserwacji prawie 500 kobiet, wśród których 155 urodziło martwe dziecko po 28. tygodniu ciąży. Spanie na prawym boku lub na wznak zmniejsza dopływ krwi do dziecka (ciężka macica uciska naczynia krwionośne), co podwaja ryzyko jego śmierci - informują naukowcy na łamach "British Medical Journal". Ryzyko urodzenia martwego dziecka było najwyższe u kobiet, które spały na plecach. Ten wynik potwierdzał się, nawet gdy badacze wzięli pod uwagę inne czynniki ryzyka, tj. wiek, palenie papierosów, wskaźnik masy ciała.

Co ciekawe, jak wynika z badań brytyjskiej lekarz, dr Lucy Chappell, aż 3/4 kobiet w ciąży instynktownie wybiera pozycję do snu na lewym boku, jakby przeczuwając, co jest najlepsze dla ich dziecka.

Naukowcy podkreślają jednak, że ryzyko obumarcia płodu w macicy jest minimalne bez względu na to, w jakiej pozycji śpi przyszła mama. Zapowiadają także kolejne badania, by bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Tematy: sen w ciąży, pozycja do snu w ciąży

Komentarze