Najgorsze miesiące do rodzenia dzieci

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kobiety, które urodziły dziecko w listopadzie lub grudniu, są dwa razy bardziej narażone na depresję poporodową niż te, których dzieci przyszły na świat w innych miesiącach. Warto zatem postarać się, aby potomstwo przyszło na świat… wiosną.

Mamy, które urodziły zimą, częściej cierpią na depresję poporodową.
Mamy, które urodziły zimą, częściej cierpią na depresję poporodową.

Badanie wśród 2000 matek przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali. Zadali pytania pozwalające na diagnozę depresji trzem grupom kobiet - pięć dni po porodzie, sześć tygodni i sześć miesięcy po urodzeniu dziecka. Okazało się, że jedna na dziesięć młodych matek cierpi na depresję poporodową w okresie od sześciu tygodni do sześciu miesięcy po porodzie. Co ciekawe, wśród kobiet, które rodziły w październiku, listopadzie lub grudniu, depresje były częstsze niż u pań, które wydały dzieci na świat w kwietniu, maju lub czerwcu - w tej grupie tylko jedna na dwanaście pań wykazała oznaki depresji - czytamy w portalu thelocal.se.

Najważniejsze światło słoneczne

 

- Wyniki naszych badań świadczą o tym, że kobiety, które rodziły w ostatnich trzech miesiącach roku, powinny zostać objęte szczegółową obserwacją, ponieważ w tej grupie istnieje większe ryzyko wystąpienia depresji - podkreśla Sara Sylvén z kliniki położniczej znajdującej się przy Uniwersytecie w Uppsali, i dodaje - Takimi kobietami powinni zająć się od razu specjaliści, ponieważ potrzebują one wsparcia.

Zdaniem Sylven, przyczyną częstszego występowania depresji wśród kobiet rodzących jesienią i zimą jest brak światła słonecznego. - Światło słoneczne i mrok oraz wahania hormonów - to wszystko ma wpływ na lepsze lub gorsze samopoczucie. Na dalszym etapie naszych badań postaramy się dokładniej poznać przyczyny zwiększonego ryzyka depresji - mówi Sylvén.

Tematy: depresja poporodowa, baby blues, termin porodu

Komentarze