Na świat przychodzą coraz mniejsze dzieci

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Badania przeprowadzone przez naukowców z National Institutes of Health pokazały, że w USA latach 1990-2005 waga urodzeniowa noworodków spadła średnio o 52 g.

Największy spadek wagi dotyczy dzieci matek, które nie były zagrożone ryzykiem urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową
Największy spadek wagi dotyczy dzieci matek, które nie były zagrożone ryzykiem urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową

Co ciekawe, największy spadek dotyczył dzieci matek, które nie były zagrożone ryzykiem wydania na świat dziecka z niską wagą urodzeniową - kobiet rasy białej, wykształconych, zamężnych, niepalących i objętych właściwą opieką medyczną. W tej grupie spadek wagi wynosił nawet 79 g. Badania pokazały również, że w tych samych latach długość ciąży skróciła się o 2 dni.

 

Wnioski naukowców z National Institutes of Health zostały wyprowadzone na podstawie danych zgromadzonych w National Center for Health Statistics Natality Data Sets. Badacze wzięli pod uwagę dane dotyczące 37 milionów noworodków urodzonych w Stanach Zjednoczonych w latach 1990-2005.

Spadek wagi urodzeniowej noworodków może się stać przyczyną poważnych problemów zdrowotnych - śmierci noworodków czy przewlekłych chorób w dorosłym życiu. Niestety, naukowcom nie udało się na razie znaleźć przyczyn spadku wagi urodzeniowej noworodków ani skrócenia okresu ciąży. Zapowiadają jednak kontynuację badań - w kolejnych będą brane pod uwagę takie czynniki, jak m.in. wpływ diety matki, wysoki poziom stresu czy kontakt z toksycznymi substancjami.

Dowiedz się, ile powinien ważyć noworodek:

 

 

Tematy: Poród

Komentarze