Musisz zgłosić nianię do ZUS

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zatrudniasz opiekunkę do dziecka? Pamiętaj, że będziesz musiała zgłosić ją do ubezpieczenia ZUS. Tak wynika z ustawy żłobkowej.

Z opiekunką dziecka trzeba podpisać umowę zlecenie.
Z opiekunką dziecka trzeba podpisać umowę zlecenie.

Do tej pory było tak, że jeśli rodzic zatrudniający nianię chciał postępować zgodnie z prawem, musiał spełnić mnóstwo formalności. Nie zawsze były one zgodne ze zdrowym rozsądkiem. Przede wszystkim - oprócz podpisania z nią umowy - załatwiał jej szkolenie z zasad BHP, płacił za nią chorobowe, a nawet prowadził rejestr czasu jej pracy. W zamian mógł odpisać wydatki na opiekunkę od dochodów.

Teraz ma się to zmienić. Zgodnie z obowiązującą już ustawą żłobkową rodzice powinni podpisać z nianią umowę-zlecenie, w której opiszą obowiązki opiekunki, a także miejsce i czas pracy. Dokument ten należy zarejestrować w urzędzie gminy, a nianię zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I tu ułatwienie - państwo opłaci składki na ubezpieczenie opiekunki, zarówno społeczne, jak i zdrowotne.

Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na rozporządzenie ministra pracy, nianię do ZUS należy zgłosić z kodem ubezpieczenia 04 30.

Tematy: niania, ZUS, opiekunka do dziecka

Komentarze