Młode matki mają pod górkę

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W Polsce tylko co trzecia młoda mama mająca dziecko do trzeciego roku życia pracuje. Brakuje tanich żłobków, przedszkoli, państwo nie wspiera przedsiębiorczych kobiet. Tak wynika z najnowszego raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Kobietom z małymi dziećmi trudno odnaleźć się na rynku pracy. / fot. shutterstock
Kobietom z małymi dziećmi trudno odnaleźć się na rynku pracy. / fot. shutterstock

Połowa kobiet działających w biznesie nie ma dzieci - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Nic dziwnego, bo polskie prawo nie pomaga w rozwijaniu kariery.

Państwo zamiast dopłacać do przedszkoli czy żłobków powinno przekazywać dopłaty bezpośrednio rodzicom i uzależniać wysokość tych dotacji od ich dochodów. Wtedy takie dotacje można by przeznaczyć na żłobek, przedszkole czy wynajęcie opiekunki, co przecież też nie jest tanie. Tak postulują autorzy raportu PARP, wskazując, że podobne rozwiązania sprawdziły się w innych krajach. Na przykład w Australii, gdzie dzięki temu zatrudnienie wśród młodych matek wzrosło z 53 proc. do 58 proc.

Ponieważ macierzyństwo nie ułatwia kariery, Polki odsuwają je jak najdalej w czasie. "Coraz więcej kobiet odkłada decyzję o urodzeniu dziecka, bo boi się kłopotów związanych z powrotem na rynek pracy, wysokich kosztów opieki nad dziećmi i niższych emerytur w przyszłości" - wyjaśnia w rozmowie z "DGP" Bożena Lubińska-Kasprzak, prezes PARP.

Psycholog radzi, jak przygotować się do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim.

Tematy: mama w pracy, mama wraca do pracy

Komentarze