Mięso jest niekorzystne dla zdrowia dziewczynek

Ocena: 4.63/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dużo mięsa w diecie dziewczynek przyspiesza proces dojrzewania, co zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory i choroby serca – donosi brytyjski „Daily Mail”.

Spożywanie więcej niż 12 porcji mięsa tygodniowo może doprowadzić do groźnych chorób
Spożywanie więcej niż 12 porcji mięsa tygodniowo może doprowadzić do groźnych chorób

Badania zostały wykonane na grupie 3 tys. dziewczynek. Naukowcy z Uniwersytetu Brighton w East Sussex zaobserwowali wczesne dojrzewanie płciowe u 49 proc. badanych, które w wieku 7 lat spożywały więcej niż 12 porcji mięsa tygodniowo. Wyniki pokazały, że dieta bogata w mięso powoduje rozpoczęcie dojrzewania płciowego około 12. roku życia, co z kolei prowadzi do większego prawdopodobieństwa zachorowania w przyszłości na raka piersi, raka jajnika i choroby układu krążenia. Szybkie rozpoczęcie procesu dojrzewania sprawia, że w perspektywie wielu lat dziewczynki są dłużej poddane wysokiemu poziomowi estrogenu, co może skutkować zmianami nowotworowymi w obrębie piersi i jajników.

"Porcja" została przez naukowców zdefiniowana jako ilość mięsa, którą dziecko spożywa w czasie pełnego posiłku - z uwzględnieniem zmian wielkości porcji wraz z wiekiem. Określili również, że np. kanapkę z szynką powinno się traktować jako pół porcji mięsa.

Dr Imogen Rogers zastrzegła jednak: - Mięso jest dobrym źródłem wielu cennych substancji odżywczych, w tym cynku i żelaza, i nie ma powodu, aby dziewczynki musiały przechodzić na dietę wegetariańską. Spożywane z umiarem, mięso jest ważnym składnikiem zbilansowanej diety dziecka. Wyniki pokazują jednak jasno, że najzdrowszym rozwiązaniem jest unikanie zbyt dużej ilości mięsa w diecie. -

Wyniki badania zostały opublikowane w magazynie "Public Health Nutrition".

 

 

 

Tematy: wegetarianizm, rak piersi, dieta dziecka, dojrzewanie, mięso, mięso w diecie, rak jajnika, choroby serca

Komentarze