Mięso dzikich zwierząt polecane dzieciom

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Witaminy, mikroelementy, pierwiastki – czy dzieci mogą rozwijać się prawidłowo bez dostępu do wartościowych preparatów i odżywek, jakich pełno na półkach sklepów? Okazuje się, że mogą. Sprawdzili to naukowcy, badając maluchy z najbiedniejszych regionów świata.

Mięso to ważny składnik dziecięcej diety. / fot. shutterstock
Mięso to ważny składnik dziecięcej diety. / fot. shutterstock

Niepotrzebne są suplementy witaminowe, soczki i przeciery warzywne. Wystarczy las i ojciec, który potrafi polować. Amerykańscy uczeni z University of California, Harvardu i towarzystwa Wildlife Conservation Society sprawdzili, jak radzą sobie maluchy wychowywane w dżungli na Madagaskarze, w jakiej są kondycji na poszczególnych etapach rozwoju i czego najbardziej im brakuje.

Okazało się, że dzieci regularnie karmione mięsem dzikich zwierząt nie miały niedoborów nie tylko białka i tłuszczów - co jest oczywiste - ale również żelaza, cynku, witaminy B-12 oraz kwasów omega-3. Wszystkie te składniki organizmy dzieci łatwo przyswajały wprost z pokarmów mięsnych. Naukowcy zauważyli również, że ograniczenie mięsa dzikich zwierząt w diecie maluchów przyczyniało się do rozwoju anemii. Ryzyko zapadnięcia na tę chorobę przed osiągnięciem okresu dojrzewania wzrastało wówczas o 30 proc.

Badania amerykańskich naukowców opublikowane na łamach magazynu "Proceedings of the National Academy of Sciences" to jeszcze jeden dowód na to, jak cenne w diecie małego dziecka są pokarmy mięsne.

Sprawdź, kiedy wprowadzić mięso do diety niemowlaka.

Tematy: dieta dziecka, mięso w diecie niemowlaka

Komentarze